لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۰۶

اردوغان: مرکل به شیوه‌های نازی‌ها متوسل شده است


جب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ۱۶ مارس

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه آنگلا مرکل را به باد انتقاد گرفت و گفت صدر اعظم آلمان با توسل «به شیوه‌های نازی‌‌ها» به اختلافات آلمان و ترکیه دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان که درمیان هوادارانش برای رای «آری» به تغییر قانون اساسی سخنرانی می‌کرد، گفت: «وقتی که ما به آنها (اروپایی‌ها) نازی می‌گوییم، خوششان نمی‌آید؛ با یکدیگر اعلام همبستگی می‌کنند. مخصوصا مرکل.»

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: «اما تو(مرکل) همین الان به شیوه‌های نازی‌ها متوسل شدی.»

وی افزود: «علیه چه کسی؟ برادران و شهروندان ترکیه‌ای در آلمان و برادران وزیرم.»

رئیس جمهوور ترکیه گفت چنین اقداماتی از سوی اروپا «نشانگر فصلی نوین از دشمنی علیه کشور ماست.»

تنش در روزهای اخیر میان ترکیه و آلمان هنگامی بالا گرفت که مقام‌های آلمانی هم مانند هلند اجازه نداد وزیران ترکیه‌ای در کمپین‌های تغییر قانون اساسی شرکت کنند.

رای مثبت به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی اختیارات گسترده‌ای به رئیس جمهوری ترکیه خواهد داد. قرار است این همه‌پرسی روز ۲۷ فروردین در ترکیه برگزار شود.

روز شنبه هزاران نفر از کردهای ترکیه در اجتماعی در شهر فرانفکورت شرکت کردند. بسیاری از شرکت‌کنندگان پرچم‌های پ‌کاکا و رهبر آن عبدالله اوجان را در دست داشتند.

در اعتراض به این تجمع ترکیه سفیر آلمان را احضار کرد و این اجتماع را یک «رسوایی» برای آلمان دانست.

خبرگزاری‌ها می‌گویند که نزدیک به ۳۰ هزار نفر در تجمع فرانکفورت شرکت کرده بودند. تظاهرکنندگان همچنین خواستار رای «نه» به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه بودند.

روز یکشنبه ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، به شبکه‌ سی‌ان‌ان ترک گفت: «دیروز (شنبه) سفیر آلمان دعوت شد، احضار شد، به وزارت خارجه و این (اجتماع) به شدیدترین وجه محکوم شد.»

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه مقام‌های آلمان را به دو رویی و تزویر متهم کرد و گفت در حالی که به وزیران ترکیه‌ اجازه شرکت در کمپین‌ها در آلمان داده نمی‌شود، کردها در فرانکفورت اجازه تجمع پیدا کردند.

دیدن نظرات (۷۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG