لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۰

نخست‌وزیر اوکراین استعفا می‌کند


استعفای ویدیویی نخست‌وزیر اوکراین

در پی بحران سیاسی که از یک ماه پیش کشور اوکراین را درگیر کرده است، آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر این کشور یکشنبه ٢٢ فروردین اعلام کرد که از سمتش استعفا میکند. او روز سه شنبه استعفای خود را به پارلمان تقدیم میکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سیاستمدار ۴۱ ساله طرفدار غرب در پیامی ویدیویی اعلام کرد پس از اطمینان از ثبات کشور و ممکن ساختن انتقال مسالمت‌آمیز قدرت این تصمیم را گرفته است.

تصمیم به استعفای یاتسنیوک تنها دو ماه پس از آن اعلام شد که نمایندگان پارلمان جلسه‌ای برای رأی عدم اعتماد به دولت وی برگزار کردند که در آن آرای لازم برای برکناری دولت به‌دست نیامد.

بحران سیاسی اخیر در اوکراین دولت این کشور را فلج کرده است و منجر به تعلیق کمک‌های حیاتی غرب شده است.

یاتسنیوک در سخنرانی‌اش با اعلام اینکه حزب پترو پروشنکو، رییس جمهور اوکراین، ولادیمیر گرویسمن، رییس پارلمان این کشور را نامزد پست نخست‌وزیری کرده است گفت که با این تصمیم مخالفت نخواهد کرد.

وی افزود که از این پس به اهدافی بزرگ‌تر از ریاست کابینه را پیگیری می‌کند.


او وعده داد تا «طرح قانون انتخابات جدید، اصلاح قانون اساسی و اصلاحات قانونی برای تحکیم کنترل ائتلاف بر دولت جدید، جلب حمایت بین‌المللی برای اوکراین، و عضویت آن در اتحادیه اروپا و ناتو» را پیگیری کند. وی اما نگفت که در آینده سیاسی اوکراین چه نقشی برای خود قائل است.

حزب یاتسنیوک در سایه محکوم کردن حمایت ادعایی روسیه از شورش دو ساله نیروهای طرفدار مسکو در شرق اوکراین و موفقیت در کسب موافقت صندوق بین‌المللی پول در اوایل سال ۲۰۱۵ برای اعطای بسته نجات اقتصادی توانست در انتخابات ۲۰۱۵ به دومین حزب بزرگ پارلمان اوکراین تبدیل شود.

او پس از آن، ائتلافی پارلمانی شامل جناح طرفدار رییس جمهور و چند حزب کوچک برای پیشبرد سیاست‌های ریاضت اقتصادی تشکیل داد.

اما محبوبیت یاتسنیوک به دلیل اصلاحات دردآور اقتصادی و ناتوانی‌اش در مقابله با فساد دولتی به دو درصد کاهش یافت.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG