لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۱۸

آمریکا ایران را به «توافق سری» با القاعده متهم کرد


دیود کوهن
دیود کوهن
دولت آمریکا روز پنجشنبه ایران را متهم کرد که در یک «توافق سری» با شاخه‌ای از القاعده، برای عضوگیری و جمع‌آوری پول، تسهیلات در اختیار آن می‌گذاشته تا برای حمله در افغانستان و پاکستان استفاده شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه شش عضو از این گروه را تحت عنوان عضویت در گروه تروریستی، مشمول تحریم‌های خود قرار داده بود.

خبرگزاری آسوشتیدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش می‌دهد چنین اتهامی به ایران از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در حالی زده شده که در میان جامعه اطلاعاتی ایالات متحده درباره دامنه پیوند ایران و شبکه القاعده اختلاف نظر وجود دارد.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد وزارت خزانه‌داری آمریکا حتی فراتر از این رفته و می‌گوید با فاش شدن این «توافق پنهانی» در عملیات القاعده اختلال به وجود خواهد آمد چراکه ایران به موجب این توافق «نقطه مهم ترانزیت» پول و دسترسی افراط‌گرایان به افغانستان و پاکستان بوده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا تصریح شده است: «این شبکه همچون شاهرگی است که القاعده از طریق آن پول، افراد کاربلد و عملیاتی از سراسر خاورمیانه به جنوب آسیا انتقال می‌دهد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی است سرکرده این گروه، شخصی به نام عزالدین عبدالعزیز خلیل تحت عنایت‌های مقام‌های تهران، در ایران فعالیت می‌کرده و منابع مالی جمع‌آوری شده در جهان عرب را به رهبران ارشد القاعده در پاکستان انتقال می‌داده است.

بنا به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، عزالدین عبدالعزیز خلیل به مدت شش سال در داخل مرزهای ایران فعالیت می‌کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا شخص دیگری به نام عطیه عبدالرحمن را مشمول تحریم‌های خود قرار داده که به گفته این وزارتخانه فرستاده اسامه بن لادن در ایران بوده است؛ وی پیش از این، یکی از فرماندهان القاعده در مناطق عشیره‌نشین پاکستان بوده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین مدعی شده که عطیه عبدالرحمن با مجوز مقام‌‌های ایرانی می‌توانسته به داخل و خارج ایران رفت‌وآمد داشته باشد.

به موجب تحریم‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا، هرگونه دارایی این افراد در آمریکا توقیف شده و شهروندان آمریکایی از دادوستد با آنها منع می‌‌شوند.

امید محمدی که از وی به عنوان یک طراح مهم حمله‌های القاعده در عراق یاد شده، سومین نفری است که خزانه‌داری آمریکا وی را تحریم کرده است.

سلیم حسن خلیفه رشید الکواری نیز فرد دیگر تحریم‌شده هستند.

همچنین عبدالله غنیم مافوز مسلم الخاور، فردی که گفته می‌شود از قطر کمک مالی و امکان سفر در منطقه را فراهم می‌کرده نیز در این فهرست است.

فرد دیگری به نام علی حسن علی العجمی، که گفته می‌شود از کویت برای القاعده و طالبان پول جمع می‌کرده، نیز در این فهرست است.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری امریکا امور تروریسم و اطلاعات مالی، بدون اعلام جزییات گفته است که ایران به «توافق سری با القاعده رسیده و اجازه می‌دهد منابع مالی و افراد عملیاتی از خاکش عبور کنند.»

دیوید کوهن در بیانیه‌ خود تصریح کرده است: «امروز ایران سردمدار کشورهای حامی تروریسم در جهان است.»
XS
SM
MD
LG