لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۸

‌کاخ سفید: ترامپ طرفداران برتری نژاد سفید را محکوم کرده است


راهپیمایی جمعه‌شب راست‌گرایان در شارلوتزویل ویرجینیا

کاخ سفید در واکنش به انتقادهای صورت گرفته از نوع محکوم کردن خشونت‌های شارلوتزویل از سوی دونالد ترامپ، در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا همه انواع خشونت‌ها را محکوم کرده است.

روز شنبه در تظاهرات راستگرایان و طرفداران برتری نژاد سفید، و مخالفان آنها سه نفر کشته شدند.

در جریان درگیری‌های روز شنبه یکی از راستگرایان با خودرو مخالفان را زیر گرفت که در نتیجه آنها یک زن ۳۲ ساله کشته شد و چندین نفر دیگر زخمی شدند. دو پلیس هم که از‌ آسمان تجمع را زیر نظر داشتند در پی سقوط بالگردشان کشته شدند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، همان روز خشونت‌ها را قاطعانه محکوم کرد و خواستار اتحاد مردم آمریکا شد.

رئیس جمهوری آمریکا حوادث ویرجینیا را «نمایش مفرط از نفرت، خصومت و خشونت» خواند و خواستار بازگرداندن سریع نظم و قانون برای حمایت از جان افراد بی‌گناه شد.

با این حال منتقدان و از جمله از هر چهره‌هایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه دونالد ترامپ را به باد انتقاد گرفته که چرا مستقیماً نامی از طرفداران برتری نپاد سفید نبرده است.

در واکنش به این انتقادها بود که کاخ سفید روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهور بسیار قاطع در بیانیه روز گذشته خود همه انواع خشونت، تعصب، و نفرت را محکوم کرد و البته این محکومیت کردن شامل طرفداران برتری نژاد سفید، کو کلاکس کلان‌ها، نئونازی‌ها و همه گروه‌های افراطی می‌شود.»

در بیانیه کاخ سفید آمده است که رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه خود خواستار «همبستگی ملی، و اتحاد همه آمریکایی‌ها» شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس دونالد ترامپ، روز شنبه به پاسخ‌ خبرنگاران درباره اینکه آیا او حمایت از ملی‌گرایان سفید رد می‌کند، و آیا او حمله به مخالفان راستگرایان را اقدامی تروریستی می‌داند، پاسخ نداد.

در این زمینه سناتور جمهوری‌خواه کوری گاردنر، توئیتر خود نوشت: «آقای رئیس جمهور ما باید شیطان را با اسمش نام ببریم. اینها طرفداران برتری نژاد سفید بودند و این تروریسم داخلی بود.»

سناتورجمهوری خواه مارکو روبیو نیز نوشت: «نازی‌های، کو کلاکس کلان، یا طرفداران برتری نژاد سفید ربطی به میهن‌پرستی ندارند و اینها در تضاد کامل است با آنچه که آمریکا به به‌دنبالش است.»

کریس کریستی فرماندار نیوجرسی که طرفدار دونالد ترامپ است، نیز نوشت: «ما نژادپرستی و خشونت ملی‌‌گرایان سفید را که نمونه آن در شارلوتزویل روی داد، رد می‌کنیم. هر کسی در رهبری است باید به سخن بیایید.»

رهبر دموکرات‌های سنا، چارلز شومر نیز گفت: «البته که ماه همه انواع نفرت را محکوم می‌کنیم تا موقعی که رئیس‌جمهور ایالات متحده اقدام "راست آلترناتیو" را محکوم نکرده، وظیفه خود را انجام نداده است.»

روز شنبه تری مک‌اولیف فرماندار دموکرات ویرجینیا که این حوادث در ایالات او به‌وقوع پیوسته، به خبرنگاران گفت در تماس تلفنی به رئیس‌جمهور آمریکا گفت «ما باید این سخنان نفرت‌پراکنانه و این ادبیات را متوقف کنیم.»

فرماندار ویرجینیا، اظهار داشت از که دونالد ترامپ خواسته است قاطعانه‌تر علیه طرفداران برتری نژاد سفید عمل کند.

راستگرایان در واکنش به تصمیم برچیدن یکی از ژنرال‌های کنفدراسیون در زمان جنگ داخلی آمریکا، به خیابان‌ها ریختند. این معرتضان مشعل‌هایی در دست داشتند که یادآور گروه نژادپرست کوکلاکس کلان بود. این گروه مخالف برابری سیاهان آمریکا با سفیدپوستان بوده است. همچنین شماری از معرتضان با سلاح گرم به خیابان‌ها آمده بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG