لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۲

سه «یارسان» هم‌زمان با سفر روحانی به کرمانشاه لب‌های خود را دوختند


سه شهروند یارسان در کرمانشاه که لب‌های خود را در اعتراض به «تبعیض» دوختند.

سه نفر از پیروان آیین «یارسان» هم‌زمان با سفر حسن روحانی به استان کرمانشاه٬ در اعتراض به «تبعیض» علیه پیروان این «آیین» لب‌های خود را دوختند.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان روز یکشنبه (۲۷ تیر) اعتراض و «روزه سکوت» این سه فعال «یارسان» را گزارش کرده است.

هویت این افراد سیاوش حیاتی، امین عباسی و نوشاد طاهری اعلام شده که نسبت به «تبعیض و بی‌توجهی به خواست و مطالبان جامعه یارسایان» دست به این اقدام زده‌اند.

این سه نفر همچنین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند در پی بی‌نتیجه ماندن «تلاش‌های چند ساله مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان به منظور ملاقات» با رئیس جمهور٬ لب‌های خود را دوخته‌اند.

آنها هدف از ملاقات با روحانی را «یافتن راهکاری برای تعدیل تبعیض‌های اعمال شده علیه مردم یارسان» اعلام کرده‌اند.

«علنی نشدن چرایی عدم اجرای وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور در رابطه با حقوق اقوام و مذاهب» یکی دیگر از محور‌های مورد اعتراض این فعالان اعلام شده است.

«بی‌توجهی به عقب ماندگی و عدم توسعه مناطق کردنشین» و «وجود مافیای قدرت غیر بومی ناکارآمد در استان کرمانشاه» از دیگر مسائلی است که این سه نفر در بیانیه خود به آن اعتراض کرده‌اند.

پیروان آئین «یارسان» در استان کرمانشاه سال‌هاست نسبت به «تبعیض‌ها» و «بی‌عدالتی‌ها» علیه پیروان این آئین اعتراض دارند و در مواردی نیز اعتراض آنها با خودسوزی همراه بوده است.

مرداد سال ۱۳۹۲ یکی از پیروان آئین «یارسان» مقابل ساختمان مجلس خود را به آتش کشید و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

پیروان آئین «یارسان» همراه با گروه دیگری از ساکنان استان کرمانشاه هم‌زمان با سفر حسن روحانی به این استان٬ بار دیگر دست به اعتراض زده‌اند تا مقام‌های مسئول به خواسته‌های آنها رسیدگی کنند.

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی پیشتر با شماری از پیروان آیین اهل حق (یارسان) دیدار داشت و تایید کرده بود که در کشور برخی «تنگ‌نظری‌ها» در مورد آنان صورت می‌گیرد و وعده داده بود که از «حقوق شهروندی» آنان دفاع کند.

روز یکشنبه و در جریان سخنرانی روحانی در جمع گروهی از مردم کرمانشاه٬ شعار‌هایی در اعتراض به «بیکاری» و« تبعیض» سر داده شده است.

۲۳ تیر ماه مجمع نمایندگان کرمانشاه با انتشار نامه‌ای خطاب به روحانی٬ اعلام کرده بود «اگر تصویب طرح ایجاد منطقه آزاد و اقتصادی و تکمیل راه آهن در کرمانشاه عملی نشود» با کاروان وی همراه نخواهند شد.

به گفته محمد شریعتمداری، معون اجرایی رئیس جمهوری، در جریان سفر حسن روحانی به کرمانشاه با بیان اینکه ۶۹ طرح افتتاح می‌شود که از این تعداد طرح، ۵۱ طرح مربوط به مصوبات دولت‌های گذشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG