لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۱۳

یکی از نزدیکان رهبر القاعده در حمله‌ انتحاری در سوریه کشته شد


ابو خالد السوری
یکی از نزدیکان اسامه بن لادن بنیانگذار و ایمن‌الظواهری رهبر کنونی گروه القاعده روز یکشنبه ۴ بهمن در حمله‌ای انتحاری در شهر حلب واقع در شمال سوریه، کشته شد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است ابو خالد السوری که به نام باسم ابو عمیر الشامی نیز شهرت دارد، در این حمله انتحاری کشته شده است.

بنا بر این گزارش، ابو خالد السوری، فرماندهی گروه اسلامگرای احرار الشام را بر عهده داشت، که از گروه‌های مسلح مخالف حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است. او به همراه شش تن از همراهانش به دست نیروهایی از گروه دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، کشته شده است. ابوخالد السوری در جنگ‌های افغانستان و عراق نیز حضور داشت.

از چند ماه پیش گروه‌های اسلامگرای حاضر در سوریه، با یکدیگر در جنگ هستند. این درگیری‌ها به کشته شدن صد‌ها نفر از مخالفان اسد در چند ماه اخیر انجامیده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو تن از افراد مسلح نزدیک به گروه احرار الشام گزارش داده است که پنج تن از نیروهای داعش، یکشنبه، وارد پایگاه فرماندهی گروه احرار الشام در حلب شدند و با نیروهای حاضر در آن درگیر شدند.

بنا بر این گزارش، در این میان، یک نفر از مهاجمان، بمب همراه خود را منفجر کرد و به کشته شدن ابو خالد السوری و شش تن از همراهانش انجامید.

یکی از این افراد مسلح گفته است: «شیخ ابو خالد شخصیت جهادی مهمی بود. او با آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان جنگیده است. اکنون داعش با کشتن او، هدیه‌ای تقدیم آمریکایی‌ها کرده است.»

او افزود: «ابو خالد دوست نزدیک شیخ ایمن (الظواهری) و شیخ بن لادن بود.»

برخی اسلامگرایان مسلح سوری برای نشان دادن اندوه خود از کشته شدن ابو خالد السوری، تصاویر او را در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

یک منبع بلندپایه در مخالفان مسلح اسد گفته است که با کشته شدن السوری، جنگ میان گروه‌های «جهادی» وارد فاز تازه‌ای می‌شود.

او افزوده که معتقد است کشتن السوری با دستور فرماندهی گروه داعش صورت گرفته باشد.
یک منبع دیگر گفته است: «شیخ ابو خالد در میان جهادی‌ها و حتی نیروهای داعش تاثیرگذار بود و او تنها کسی بود که می‌توانست باعث تغییر نظر آنها و متوقف کردن نبرد میان گروه‌های اسلامگرا شود.»

گروه دولت اسلامی عراق از گروه‌های توانمند به شمار می‌آید که در عراق و سوریه فعال است. این گروه بسیاری از اسلامگرایان تندروی خارجی را جذب کرده است. داعش به دلیل سیاست‌های خشونت آمیز، ناخرسندی بسیاری از ساکنان مناطق تحت کنترل مخالفان اسد را برانگیخته است.

حدود دو ماه پیش، شماری از گروه‌های اسلامگرای حاضر در سوریه، با یکدیگر برای بیرون راندن نیروهای داعش از مناطق تحت کنترل مخالفان در سوریه، متحد شدند.

ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه که از حمایت غرب برخوردار است، داعش را گروهی «تروریستی» نامیده و جنگ علیه آن را تایید کرده است.

ایمن الظواهری چندی پیش در پیامی صوتی، ابوخالد السوری را به عنوان میانجی میان گروه‌های اسلامگرا تعیین کرد.

جنگ میان گروه‌های مسلح، مخالفان اسد را تضعیف کرده و افزایش نقش گروه‌های اسلامگرای تندرو، دولت‌های غربی را در حمایت از اپوزیسیون سوریه، مردد کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG