لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۲

خبرگزاری رویترز گزارش داده که شرکت چینی «زد ‌تی ای» که پیشتر تحریم‌های ایران را نقض کرده بود، در شرف رسیدن به یک توافق با آمریکا و پرداخت صدها میلیون دلار جریمه است.

وزارت بازرگانی ایالات متحده سال ۹۴ شرکت مخابراتی «زد تی ای»، را به خاطر نقض تحریم‌های ایران مشمول مجازات‌های خود کرد.

این محدودیت‌های پس از آن لحاظ شد که رویترز گزارش داد این شرکت بزرگ چینی، قراردادهايی جهت فروش ميليون ها دلار سخت‌افزار و نرم‌افزار توليدی چند شرکت معروف آمريکايی را به شرکت مخابرات ايران به امضا رسانده است.

در ميان نام توليدکنندگان آمريکايی که محصولاتشان از طريق اين شرکت چينی به ايران فروخته شده نام‌های معروفی مانند مايکروسافت، آی بی ام، هيولت پکارد (اچ پی)، اوراکل و دِل به چشم می‌خورد. همه اين شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که از فروش محصولاتشان به ايران اطلاعی نداشته‌اند.

اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده این شرکت چینی به‌زودی با قبول اتهام خود در آستانه توافق با آمریکاست. همین منبع به رویترز گفته است هنوز این شرکت توافق نهایی با وزارتخانه‌های خزانه‌داری، دادگستری و بازرگانی را امضا نکرده است.

سخنگوی این سه وزارتخانه و شرکت چینی «زد تی ای» از اظهار نظر درباره این خبر خودداری کرده‌اند.

شرکت زد تی ای یکی از بزرگترین شرکت‌های ساخت تجهیزات مخابراتی است. گوشی‌های موبایل این شرکت رتبه چهارم در آمریکا را در دست دارند.

وزارت بازرگانی آمریکا تاکنون با صدور مجوزهای موقت معامله با این شرکت چینی را ممکن کرده است. این شرکت به شدت به قطعات شرکت‌های آمریکایی چون مایکروسافت و اینتل وابسته است.

سال گذشته وزارت بازرگانی آمریکا مدارکی را منتشر کرد که نشان می‌داد مدیران ارشد این شرکت در صدور کالاهای آمریکایی به ایران، کره شمالی سوریه، سودان و کوبا دست داشته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG