لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۴

دیمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه شد


پوتین و مدودیف در کنسرت میدان سرخ، پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات (عکس: EPA)

بر اساس نتایج انتخابات رياست جمهوری روز يکشنبه روسیه، دیميتری مدودیف، یار و همکار قدیمی ولادیمیر پوتین، بیشترین آراء انتخابات را بدست آورد.


ولاديمير چروف، رييس شورای انتخابات روسيه اعلام کرد که بر اساس شمارش ۹۹.۴ درصد آراء، دیمیتری مدودیف با به دست آوردن ۷۰.۲۳ درصد آراء، قطعا رييس جمهوری روسيه خواهد بود.


رقيب وی، گنادی زيوگانوف، رهبر حزب کمونيست با ۱۷.۷۶ و ولاديمير ژيرينوفسکی، ملی گرای روس با ۹.۷۳ و آندری باگدانوف با ۱.۲۹ در رده های بعدی قرار دارند.


آقای چروف گفت: تنها آرايی که از سفارتخانه های روسیه در کشورهای آسيايی و آمريکايی اخذ شده، هنوز شمارش نشده است.


به رغم گزارش های رسيده درباره خشونت در انتخابات، رييس شورای انتخابات اعلام کرد که رای گيری بدون حادثه صورت گرفته است.


وی گفت:« هيچ گزارشی درباره تغيير آرا و تقلب نداشته ايم.»


گزارش منابع خبری روسیه حاکیست که از ميان ۱۰۸ ميليون و ۹۵۰ هزار واجد شرايط برای اخذ رای در روسيه، ۶۹.۶۱ درصد در انتخابات شرکت کرده اند.


از نکته های قابل توجه انتخابات روز يکشنبه در روسيه، حضور برخی ناظران خارجی بود که اگر چه اتحاديه اروپا و روسيه بر سر شمار ناظران به توافق نرسيدند، اما با اين حال ۲۲۷ نفر ناظر خارجی از سوی کشورهای تازه استقلال يافته شوروی سابق، سازمان همکاری های دفاعی شانگهای و برخی نهادهای پارلمانی و نيز نهادهای حقوق بشری اروپايی بر جريان انتخابات رييس جمهوری روسيه نظارت داشتند.ولادیمیر پوتین گفته است که انتخابات ریاست جمهوری روسیه در چارچوب قانون و در زمان قانونی به انجام رسيد.

مخالفان داخلی کرملين و ناظران خارجی گفته اند که انتخابات آزاد و عادلانه نبوده است.


تاکید بر روند گذشته


ساعتی پس از پايان رای گيری در شامگاه يکشنبه و در حالی که نتايج نخستين شمارش آرا، از پيروزی بی چون و چرای ديمتری مدوديف حکايت می کرد، او و ولاديمير پوتين شانه به شانه يکديگر و چون دو يار دبستانی، از خيابانی نزديک به کاخ کرملين گذشتند و به جمع هواداران خود پيوستند که کنسرتی برپا کرده بودند؛ با شعار «ما روسيه را انتخاب می کنیم.»


در حالی که هواداران فرياد می زدند؛ « پوتين، پوتين...»، ديمتری مدوديف در سخنان کوتاهی گفت: « امروز روزی ويژه در تاريخ کشور ماست. بی توجه به برف سنگينی که می بارد، ما راهی را انتخاب می کنيم که به توسعه کشورمان می انجامد. ما اين شانس را داريم که به توسعه دست پيدا کنيم؛ آن چنان که چند سال گذشته عمل کرديم و نيز به روند پيشرفت، ثبات ببخشيم و به زندگی بهتر دست بيابيم.»


سپس ولاديمير پوتين که در کنار او ايستاده بود، نخست رو به جمعيت جوان حاضر در ميدان کرد و پرسيد: «شما سرما خورديد؟ به من يک دقيقه وقت می دهيد؟» و سپس ادامه داد : «من سپاسگزاری می کنم از همه شهروندان روسيه که در انتخابات شرکت کردند. اين نشانه آن است که ما در کشوری دموکراتيک زندگی می کنيم و مردم ما بسيار سرزنده و مسوليت پذير هستند.»


گزارش منابع خبری روسیه حاکیست که از ميان ۱۰۸ ميليون و ۹۵۰ هزار واجد شرايط برای اخذ رای در روسيه، ۶۹.۶۱ درصد در انتخابات شرکت کرده اند.


رييس جمهوری کنونی روسيه، در ادامه، به طور تلویحی به پاسخ گويی به منتقدان پرداخت و تاکيد کرد که «هم انتخابات پارلمانی روسيه که در ماه پايانی سال ۲۰۰۷ برگزار شد و هم پنجمين دوره انتخابات رييس جمهوری روسيه، هر دو در چارچوب قانون و در زمان قانونی به انجام رسيدند.»

نتیجه از پیش مشخص


کارشناسان معتقدند که نتيجه اين انتخابات از پيش مشخص بود تا ديميتری مدودیف، وکيل ۴۲ ساله اهل سن پترزبورگ که مامور سابق کا گ ب بوده و اکنون يکی از مقامات کرملين است، به عنوان رييس جمهوری برگزيده شود تا ولاديمير پوتين کماکان از پشت صحنه فرمانروايی اش را ادامه دهد.


آقای پوتين طبق قانون نمی توانست برای بار سوم انتخاب شود، اما اعلام کرده بود که در صحنه سياست نقش مهمی خواهد داشت و به عنوان نخست وزير ديميتری مدودیف، که سابقه همکاری شان به ۲۰ سال می رسد، به فعاليت ادامه خواهد داد.


انتخابات در اين بزرگ ترين کشور دنيا، تحت تدابير شديد امنيتی با حضور ۴۵۰ هزار پليس و نيروی نظامی در سراسر روسيه برگزار شد.


مشخص نيست که تقسيم قدرت پس از انتخاب ديميتری مدودیف به چه شکل خواهد بود، چرا که وی تنها اعلام کرده که ولاديمير پوتين نخست وزير خواهد بود.


XS
SM
MD
LG