لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۴۸

«بانک ها مهمترین متحد آمریکا در اجرای تحریم ایران هستند»


آقای لوی گفت که این تحریم ها بر صنعت نفت ایران هم اثر خواهد گذاشت(عکس:AFP)
آقای لوی گفت که این تحریم ها بر صنعت نفت ایران هم اثر خواهد گذاشت(عکس:AFP)

يک مقام خزانه داری آمريکا گفت که بانک ها «مهمترين متحد آمريکا» در اجرای تحريم شرکت های مرتبط با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ايران هستند.


بر پايه تحريم های سازمان ملل به خاطر برنامه هسته ای ايران، بانک های جهانی حق معامله و رابطه با شرکت ها و موسساتی را که ممکن است با برنامه اتمی ايران ارتباط داشته باشند و نام هایشان در سه قطعنامه شورای امنیت ذکر شده، ندارند.


استوارت لوی، معاون وزير خزانه داری آمريکا در امور تروريسم و تحقيقات مالی، در سخنرانی برای کميته يهوديان امريکا در واشينگتن، بانک های خصوصی را «بهترين متحدان آمریکا» خواند و اضافه کرد: «بانک های مختلف در سراسر جهان به طور قانونی عمل می کنند و آنها نمی خواهند در مواردی که غير قانونی است داخل شوند، آنها نمی خواهند در جابجايی های مالی تروريست ها شرکت کنند.»


چندی پيش يک مقام ايرانی در پاسخ به تحريم های سازمان ملل گفته بود که اين تحريم ها اثری ندارند و بانک های جهانی هم راه هايی برای ارتباط با ايران خواهند يافت.


آقای لوی گفت بانک مرکزی ايران خواستار بيرون کشيدن نام چند موسسه از اين فهرست شده است، اما درباره اين که خود بانک مرکزی ايران هم تحريم می شود يا نه، چيزی نگفت.

وزارت خزانه داری آمريکا نام چهار بانک و چندين موسسه ايرانی را که گفته می شود در ارتباط با برنامه اتمی ايران هستند يا در جهت حمايت از تروريست ها فعاليت می کنند، در ليست سياه قرار داده و هر نوع ارتباط با آنها را ممنوع کرده است.


آقای لوی گفت بانک مرکزی ايران خواستار بيرون کشيدن نام چند موسسه از اين فهرست شده است، اما درباره اين که خود بانک مرکزی ايران هم تحريم می شود يا نه، چيزی نگفت.


وی افزود: «راجع به کارهايی که ممکن است انجام دهيم، حرف نمی زنيم ... آنچه ما ديديم اين است که بانک مرکزی ايران در اعمالی فريب آميز شرکت دارد.»


آمريکا و کشورهای غربی، ايران را متهم می کنند که در سايه فعاليت صلح آميز هسته اي، قصد توليد سلاح اتمی دارد، اما تهران اين ادعا را رد می کند و می گويد که از برنامه هسته ای اش تنها قصد توليد برق دارد.


قدرت های جهاني، روز جمعه بر سر پيشنهاد جديدی برای متوقف کردن غنی سازی اورانيوم توسط ايران، به نتيجه رسيدند، اما آقای لوی گفت که برخی کشورهای غربی از اثرگذار بودن تحريم ها برای متوقف کردن برنامه غنی سازی اورانيوم توسط ايران، نا اميد شده اند.

آقای لوی گفت که تحريم بانک های ايرانی و ساير موسسات موجب عدم رضايت برخی ايرانيان شده است و اعتراض انها از جمله علی لاريجانی، نماینده مجلس و مذاکره کننده هسته ای پيشين ايران را به سياست های محمود احمدی نژاد، برانگيخته است.


وی گفت که اين تحريم ها بر صنعت نفت ايران هم اثر خواهد گذاشت.


XS
SM
MD
LG