لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۹

توافق وزیران کشورهای اتحادیه عرب درباره سوریه


هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق در نشست خبری مشترک خود با احمد بن حلی معاون دبیرکل اتحادیه عرب
هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق گفت که در پیش‌نویس بیانیه نشست سران اتحادیه عرب از طرح کوفی عنان برای پایان دادن به بحران سوریه حمایت می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که پیش نویس بیانیه پایانی نشست سران اتحایه عرب که قرار است پنجشنبه در بغداد پایتخت عراق برگزار شود، با مداخله نظامی خارجی در سوریه به منظور پایان دادن به بحران سوریه مخالفت کرده است.

هوشیار زیباری با تاکید بر اینکه دستیابی به آزادی، دموکراسی و حقوق خود، حق مردم سوریه است، گفت که نشست سران اتحادیه عرب از بشار اسد رئیس جمهور سوریه نخواهد خواست تا از قدرت کناره‌گیری کند. او همچنین خاطرنشان کرد: «بهتر است طرح کوفی عنان برای پایان دادن به بحران سوریه موفق شود در غیر این صورت بار دیگر پرونده سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد رفت.»

هوشیار زیباری در یک کنفرانس خبری مشترک با احمد بن حلی، معاون دبیر کل اتحادیه عرب، در بغداد سخن می‌گفت.

این پیش‌نویس همچنین حکومت سوریه را مسئول خشونت‌ها در کشور دانسته و از ماموریت کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در سوریه حمایت کرده است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب چهارشنبه در بغداد گردهم آمده‌اند تا برسر صورت جلسه نشست سران اتحادیه و پیش‌نویس بیانیه پایانی به توافق برسند. از سال ۱۹۹۰ دوره حاکمیت نظام صدام حسین رئیس جمهور پیشین عراق، این نخستین بار است که نشستی در این سطح در بغداد برگزار می‌شود.

در پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست سران آمده است: «کشورهای عربی مواضع ثابتی در خصوص حفاظت بر تمامیت ارضی و ثبات سوریه و جلوگیری از دخالت نظامی خارجی در آن دارند.»

این در حالی است که شورای ملی معترضان سوریه خواستار دخالت نظامی خارجی در این کشور و برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز آن شده است.

پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست بغداد با محکوم کردن «نقض جدی حقوق بشر» در سوریه ادامه داده است: «کشتار منطقه باباعمرو حمص که سازمان‌های نظامی و امنیتی سوریه آن را اجرا کرده‌اند در حد جنایت علیه بشریت است و مسئولان آن باید مجازات شوند.»

برپایه پیش‌نویس بیانیه، انتظار می‌رود رهبران کشورهای عضو اتحادیه عرب، طرح شش ماده‌ای کوفی عنان برای پایان دادن به بحران سوریه را که بشار اسد رئیس جمهور این کشور با آن موافقت کرده، به تصویب برسانند.

کوفی عنان هفته گذشته به سوریه رفت و با بشار اسد دیدار و گفت‌و‌گو کرد. او پس از آن با سفر به روسیه و چین حمایت این دو کشور را به دست آورد.

این طرح خواستار متوقف کردن عملیات مسلحانه از سوی دو طرف دولت و معترضان در سوریه، خارج کردن سلاح سنگین از مناطق مسکونی، آزادی رساندن کمک‌هایبشردوستانه به مردم، آزادی فعالیت رسانه‌ها و آغاز گفت‌و‌گو میان دولت و اپوزیسیون شده است.

در همین حال جهاد المقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه در مصاحبه با تلویزیون المنار وابسته به حزب الله لبنان گفت که کشورش با هرگونه مصوبه اتحادیه عرب در خصوص سوریه مخالفت خواهد کرد.

همه کشورهای عربی به جز سوریه به نشست بغداد دعوت شده‌اند. اتحادیه عرب پیشتر عضویت سوریه را در این اتحادیه به تعلیق در آورده بود. دلیل این اقدام نادیده گرفتن طرح‌های اتحادیه عرب برای پایان دادن به بحران سوریه از سوی دولت این کشور است.

نشست بغداد نخستین نشست سران اتحادیه عرب است که ریاست آن را یک شیعه مذهب بر عهده دارد. نوری مالکی شیعه مذهب نخست وزیر عراق ریاست نشست را بر عهده دارد.

مالکی در سخنانی در نشست وزیران امور خارجه خواستار توجه ویژه به بحث تروریسم در کشورهای عربی شد که به گفته او «عراق یکی از بزرگ‌ترین قربانیان آن بوده است.»
XS
SM
MD
LG