لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۸

کوفی عنان پاسخ حکومت سوريه به طرح صلح را بررسی می‌کند


کوفی عنان، نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب برای سوريه،
در حالی که نشست سران اتحاديه عرب روز سه‌شنبه در بغداد آغاز می‌شود، دفتر کوفی عنان اعلام کرده است که وی در حال بررسی و مطالعه پاسخ رسمی حکومت بشار اسد به طرح صلح پیشنهادی برای حل بحران سوریه است.

احمد فوزی، سخنگوی کوفی عنان، نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب برای سوريه، اعلام کرده است: «آقای عنان در حال مطالعه و بررسی (پاسخ رسمی حکومت سوريه) است و به زودی به آن جواب خواهد داد.»

جزئيات پاسخ حکومت بشار اسد به طرح صلح کوفی عنان هنوز منتشر نشده است.

با اين حال آقای کوفی عنان روز دوشنبه در مسکو گفت که نباید اجازه داد بحران سوريه طولانی بشود. وی با اين حال تصريح کرده است که برنامه زمانی نيز نمی‌توان برای حل بحران سوریه تعيين کرد.

آقای عنان گفت: «تا زمانی که توافق طرف‌های درگير کسب نشده باشد، تعيين جدول و برنامه زمانی عملی نيست.»

وی اضافه کرد: «نبايد اجازه داد اين (بحران) تا ابد به درازا بکشد، و همان گونه که به طرف‌های درگير گفته‌ام، آنها نمی‌توانند در برابر بادهای تغيير که در حال وزيدن هستند، مقاومت کنند.»

در همین حال روسيه و چين که پيش از اين دو قطعنامه شورای امنيت برای محکوميت خشونت‌ها در سوريه را وتو کرده‌اند اعلام کرده‌اند که از طرح صلح کوفی عنان حمايت می‌کنند.

طرح صلح پيشنهادی کوفی عنان شامل آتش‌بس فوری، آغاز مذاکرات حکومت و مخالفان، تضمين دسترسی کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق بحرانی و خروج سربازان دولتی از شهرها و روستاها است.

کوفی عنان روز دوشنبه به چين سفر کرد تا حمايت پکن را از تلاش‌های خود جلب کند. آقای عنان روز يک‌شنبه در روسيه با ديميتری مدوديف، رئيس جمهور اين کشور، ديدار کرد. آقای مدوديف در اين ديدار حمايت خود را از تلاش‌های کوفی عنان اعلام کرد.

نشست اتحادیه عرب

در همین حال اجلاس سه‌روزه سران اتحاديه عرب قرار است به ميزبانی عراق روز سه‌شنبه آغاز به کار کند.

هوشيار زيباری، وزير خارجه عراق، در همين زمينه روز دوشنبه گفت که رهبران کشورهای عضو اتحاديه عرب در نشست بغداد خواستار استعفای بشار اسد از رياست جمهوری سوريه نخواهند شد، اما از انتقال قدرت در اين کشور با هدايت مردم سوريه حمايت خواهند کرد.

آقای زيباری افزود: رهبران عرب همچنين خواستار راه حلی عملی برای پايان يافتن خون‌ريزی يک سال اخير در سوريه خواهند شد.

او به خبرنگاران گفت که اين مردم سوريه هستند که بايد در مورد آينده خود تصميم بگيرند.
XS
SM
MD
LG