لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۲

بازدید ‌دسته‌جمعی دیپلمات‌های خارجی از سفارت بریتانیا و باغ قلهک


خودروهای دیپلماتیک در مقابل باغ قلهک در خیابان شریعتی.
روز پنجشنبه، نزدیک به ۴۰ نفر از سفیران و دیپلما‌ت‌های خارجی از دو مقر دیپلماتیک بریتانیا در خیابان شریعتی و فردوسی بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دیپلمات‌ها که بیشتر آنها از کشورهای اروپایی و غربی بودند، پس از حمله روز سه شنبه به سفارت بریتانیا در میدان فردوسی و اقامتگاه باغ قلهک، از این دو محل دیدار کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که این دیپلمات‌ها از شدت خسارات وارد شده به این مکان‌های دیپلماتیک «شوکه» شده‌اند.

یکی از این دیپلمات‌های‌ غربی به این خبرگزاری گفت: «همه شوکه شدند؛ رنگ از رخسار بازدیدکنندگان پریده بود و از آنچه مشاهده می‌کرند، شوکه بودند.»

یک دیپلمات دیگر گفته است که در سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی همه چیز به هم ریخته است، نقاشی‌ها تخریب شده و پنجر‌ه‌ها در هم شکسته شده است؛ وی همچنین گفته است که همه چیز در باغ قلهک خرد شده است.

یک دیپلمات دیگر گفته است که اموال و حریم خصوصی ساکنان دو مقر دیپلماتیک بریتانیا در تهران مورد تعرض قرار گرفته و وسایل شخصی افراد در محیط پخش است.

یک دیپلمات دیگر هم پس از بازید از ساختمان سفارت در خیابان فردوسی گفته است،
تالار مجلل سفارت، به شدت بهم ریخته است و تابلوها تخریب شده و به مکان کثیفی تبدیل شده است.

خودروهای دیپلماتیک روز پنجشنبه در مقابل باغ قلهک
خودروهای دیپلماتیک روز پنجشنبه در مقابل باغ قلهک
بریتانیا در واکنش به حمله به دو مقر دیپلماتیکش در تهران روز چهارشنبه دستور خروج همه دیپلمات‌های خود را از ایران صادر کرد و سفارت ایران در لندن را نیز تعطیل کرد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، پس از تعرض به سفارت این کشور، گفت این اقدام تنها با تایید مقام‌های ایرانی امکان‌پذیر بوده است.

در واکنش به دیدار دسته جمعی دیپلمات‌های خارجی در تهران، مرتضی تمدن، استاندار تهران، این اقدام را «مشکوک» و «سئوال‌برانگیز» خواند.

مرتضی تمدن که ریاست شورای تامین استان تهران را نیز برعهده دارد، گفت: «بعداز ظهر امروز شاهد تحرک سئوال‌برانگیز و مشکوک برخی دیپلمات‌های خارجی در اطراف باغ قلهک و سفارت انگلیس بودیم.»

وی افزود: «به دلیل غیر عادی بودن تحرک برخی دیپلمات‌های خارجی بلافاصله این موضوع را به مسئولان ذیربط و وزیر خارجه اطلاع دادیم.»

خبرگزاری فارس گزارش داده است سفیران و دیپلمات‌های کشورهای سوئیس، لهستان، مکزیک، چک، مجارستان، نیوزیلند، فنلاد، قبرس، روسیه، یونان، بلغارستان، هلند، اسلواکی، رومانی، ترکیه، برزیل، استرالیا،‌ اتریش، بلژیک، ایتالیا، آلمان، ایرلند، اسپانیا، دانمارک و کرواسی از جمله بازدیدکنندگان از اماکن دیپلمات بریتانیا در تهران بودند.

به گزارش فارس این دیپلمات‌ها در آغاز با ممانعت پلیس مواجه شده اما پس از هماهنگی‌ وارد این محل شده و از باغ قلهک بازدید کردند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز گزارش داده است که سفیران و دیپلمات‌های این کشورها، «داخل خودروهای خود در مقابل در این باغ تجمع کرده بودند» و «می‌خواستند پس از جلب توجه» وارد باغ قلهک شوند.

از سوی دیگر خبرگزاری آلمان گزارش کرده که پلیس روز پنجشنبه به رسانه‌های خارجی اجازه نداد از باغ قلهک دیدن کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان، لهستان که ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، سازمان‌دهنده بازدید دسته‌جمعی دیپلمات‌های خارجی از سفارت بریتانیا و باغ قلهک بوده است.

خبرگزاری آلمان می‌افزاید با وجود تایید سفارت بریتانیا، پلیس از ورود دیپلمات‌های غیراروپایی و خبرنگاران خارجی به داخل باغ قلهلک جلوگیری کرد.

برپایه این گزارش پلیس همچنین دوربین شبکه آ. آر. د آلمان را توقیف کرد.
XS
SM
MD
LG