لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۲
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نوری مالکی نخست وزیر عراق را متهم کرد که در پی «کسب نفوذ» در منطقه از راه جنگ لفظی میان دو کشور عراق و ترکیه است.

به گزارش رویترز، اردوغان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران که از شبکه تلویزیونی ان تی وی پخش شد، با رد اتهام تلاش برای شعله ور کردن آتش اختلاف‌های طایفه‌ای در عراق که از سوی مالکی به او نسبت داده شده، گفت: «ما میان سنی و شیعه یا عرب، کرد و ترکمن، تفاوت قائل نیستیم. همه آن‌ها برادران ما هستند.»

تنش میان ترکیه و عراق پس از آن اوج گرفت که اردوغان روز پنجشنبه، مالکی را به اجرای سیاست‌های «خودخواهانه» و ایجاد تنش میان شیعیان، سنی‌ها و کرد‌ها در عراق متهم کرد. مالکی نیز در سایت رسمی خود ترکیه را «کشور دشمن» توصیف کرد.

نخست وزیر ترکیه در نشست خبری خود اظهار داشت: «اگر به آقای مالکی پاسخ بگوییم، به او فرصت نمایش خواهیم داد. هیچ دلیلی وجود ندارد که به او اجازه کسب نفوذ از این راه بدهیم.»

سخنان اردوغان در حالی ایراد شد که نوری مالکی به تهران رفته و با محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. در این دیدار احمدی‌نژاد روابط ایران و عراق را «استثنایی» دانست.

این در حالی است که روابط ایران و ترکیه هم در هفته‌های اخیر با تنش همراه بود. پس از سفر اردوغان به تهران و دیدار با مقام‌های ایرانی، اختلاف‌ها میان دو کشور بر سر اختلاف نظر بر سر انقلاب سوریه، تشدید شد.

ترکیه در سال‌های اخیر یکی از همپیمانان نزدیک عراق بود. عراق پس از آلمان دومین شریک تجاری بزرگ ترکیه است. حجم سرمایه‌گذاری سال گذشته ترکیه در عراق به ۱۲ میلیارد دلار رسید.

موضع گیری‌های دو طرفه اردوغان و مالکی علیه یکدیگر پس از آن آغاز شد که نخست وزیر ترکیه با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌و‌گو کرد. اردوغان در روزهای گذشته با طارق الهاشمی معاون سنی مذهب رئیس جمهور عراق هم دیدار کرده است. هاشمی که متهم به رهبری جوخه‌های مرگ در عراق شده، فراری است.

وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای بحران میان سیاستمداران عراقی را «سیاسی» توصیف کرده است. این بیانیه با تاکید بر اینکه ترکیه قصد دخالت در مسائل داخلی عراقی ندارد، افزوده است: «پایه بحران سیاسی در عراق این است که سیاستمداران عراقی سعی می‌کنند با حذف دیگران، جای پای خود را در قدرت مستحکم کنند. آنها از پیروی از سیاست‌های دموکراتیک دوری می‌کنند.»

اردوغان پس از دیدار با بارزانی هشدار داد که در صورت آغاز جنگ طایفه‌ای در عراق، ترکیه دست بسته نخواهد نشست.

دولت ترکیه همچنین از منتقدان جدی بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم‌پیمان دولت نوری مالکی است که با اعتراض‌های بی‌سابقه در کشور خود روبرو است.
XS
SM
MD
LG