لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۰۹

بانک مرکزی از احتمال تغییر واحد پول خبر داد


رييس کل بانک مرکزی ايران، اعلام کرد اين بانک در حال بررسی تغيير واحد پول است. (عکس: RFE/RL)

طهماسب مظاهری، رييس کل بانک مرکزی ايران، روز يکشنبه در پايان جلسه هيئت دولت اعلام کرد اين بانک در حال بررسی تغيير واحد پول است.


طهماسب مظاهری در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا گفت: «پروژه اصلاح پولی يکی از پروژه های طرح تحول اقتصادی است و با توجه به اينکه در سال ها و دهه های گذشته بطور مستقر تورم داشته ايم، در نتيجه رقم پول رايج ما نسبت به هزينه های زندگی مردم کاهش يافته و مردم مجبور هستند حجم زيادی از پول را در اختيار داشته باشند يا حمل کنند.»


رييس کل بانک مرکزی با اشاره به تورم فزاينده در ايران، يکی از راهکارهای کنترل اين پديده را حذف «سه يا چهار صفر از واحد پولی» و ايجاد «واحد جديدی به جای ريال و يا ريال جديد به جای ريال کنونی» عنوان کرد.


سال گذشته غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کميسيون پول و اعتبار اعلام کرد که وزارت اقتصاد با حذف سه صفر از واحد پول ملی موافقت کرده است. با اين حال اين خبر بلافاصله تکذيب شد.


طهماسب مظاهری پس از انتشار اين خبر در آذر ماه سال ۸۷ در اين باره در مصاحبه ای گفته بود: «حذف سه صفر از پول ملی ، ايده ای است که به زودی حاصل نمی شود.»


رييس کل بانک مرکزی با اشاره به تورم فزاينده در ايران، يکی از راهکارهای کنترل اين پديده را حذف «سه يا چهار صفر از واحد پولی» و ايجاد «واحد جديدی به جای ريال و يا ريال جديد به جای ريال کنونی» عنوان کرد.

وی در ادامه در جمع خبرنگاران گفت: «اين بحث در حد يک مطالعه است و به هيچ وجه در اولويت های کاری فوری بانک مرکزی قرار ندارد.»


رییس بانک مرکزی افزود :« علت اين است که هنوز در رابطه با سود و ضررش به جمع بندی نرسيده ايم.»


بانک مرکزی ايران، ميزان تورم در دوازده ماه منتهی به تيرماه سال ۱۳۸۷ نسبت به دوازده ماه منتهی به تيرماه سال ۱۳۸۶ معادل ۲۱.۵ درصد اعلام کرده است.


حذف صفر پول در ساير کشورها


حذف صفر از واحد پول يکی از اقداماتی است که کشورهای مبتلا به تورم حاد انجام می دهند.


برای نمونه زیمبابوه که دارای بيشترين نرخ تورم در جهان است، سال جاری ۱۰ صفر از واحد پولی خود حذف کرد. بدين ترتيب يک ميليارد دلار زميباوه، برابر با ۱۰ميليارد دلار زیمبابوه قديم شد.


ونزوئلا نیز که در پی بالا رفتن بهای نفت و تزريق دلارهای نفتی به جامعه دچار تورم شده است، در ژانويه سال جاری میلادی با حذف سه صفر، از واحد پولی خود، بوليوار جديد را روانه بازار کرد.


حذف صفر اسکناس ها برای نخستين بار در دهه ۱۹۲۰ و در آلمان صورت گرفت. مردم آلمان به دليل تورم زياد ناگزير بودند، حجم زيادی اسکناس با خود حمل کنند.


در دهه ۱۹۹۰ نيز يوگسلاوی سابق با تورم حاد روبرو شد. تورم در سال ۱۹۹۳ در يوگسلاوی هر ساعت ۲ درصد افزايش می يافت، به طوری که هر دو روز يک بار بهای اقلام مصرفی دوبرابر می شد.


در نتيجه دولت يوگسلاوی در سال ۱۹۹۳ تصميم گرفت با حذف صفر از پول خود، واحد جديدی معرفی کند. يک دينار جديد يوگسلاوی برابر يا يک ميليون دينار قديم بود.


XS
SM
MD
LG