لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۲
با اعلام نتایج انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تهران، به طور کامل ترکیب این دوره از مجلس مشخص شد. ۱۶۹ نماینده جدید به مجلس شورای اسلامی راه یافتند. از سوی دیگر ۱۹۶ نمایده مجلس هشتم از حضور در مجلس جدید بازماندند. در میان این نمایندگان، چهره‌های شاخص هم دیده می‌شود.

پیروزی نسبی جبهه متحد اصولگرایان

نتایج آرا نشان‌دهنده آن است که جبهه متحد اصولگرایی موفق شده است که در مجلس نهم، برتری نسبیداشته باشد.

احسان مهرابی خبرنگار پیشین پارلمانی مقیم ترکیه، درباره ترکیب کلی نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با رادیو فردا اظهار داشت: «هر چند جبهه متحد اصولگرایی توانسته است پیروزی نسبی در انتخابات به دست بیاورد، اما جبهه پایداری هم موفق شده است چهره‌های شاخص خود را وارد مسجد کند. از لحاظ سیاسی می‌توان گفت در غیاب اصلاح طلبان که از انتخابات مجلس حذف شدند، هر دو جریان جبهه متحد اصولگرایی و جبهه پایداری، چهره‌های خود را در مجلس دارند و می‌توانند موثر باشند.»

او با تاکید بر اینکه درباره میزان تاثیر گذاری طیف‌های مختلف اصولگرای حاضر در مجلس شورای اسلامی، گفت که با توجه به حضور چهره‌های مستقل و تازه وارد، برای سخن گفتن در این باره، باید اندکی تامل کرد اما در عین حال خاطر نشان کرد: «آرایش سیاسی مجلس نهم، همچون مجلس هشتم خواهد بود و تفاوت چندانی را شاهد نخواهیم بود. کماکان می‌توان گفت بخشی از اصولگرایان سنتی اکثریت را در دست دارند.»

این انتخابات در غیاب جریان‌های عمده اصلاح طلب برگزار شد و رقابت اصلی میان «جبهه متحد اصولگرایی» و «جبهه پایداری» دو جریان اصولگرا بود.

نمایندگان جدید و بازماندگان

از سوی دیگر ۱۶۹ تن از نامزدهای پیروز در انتخابات، برای نخستین بار است که به مجلس شورای اسلامی راه می‌یابند.

در مقابل، ۱۹۶ نمایده مجلس هشتم، از راهیابی به مجلس نهم باز ماندند. به گزارش ایسنا، شماری از نمایندگان، از چهره‌های شاخص در عرصه سیاسی ایران هستند. شماری از این نمایندگان عبارتند از: «اسدالله بادامچیان، زهره الهیان، پرویز سروری، حسین فدایی، حسن غفوری‌فرد، علی عباسپور و ولی اسماعیلی» که از اعضای موثر در فراکسیون اصولگرایان به شمار می‌آمدند.

مصطفی کواکبیان، داریوش قنبری، قدرت‌الله علیخانی و محمدرضا خباز هم از چهره‌های تاثیر گذار در فراکسیون اقلیت مجلس هشتم هستند که از راهیابی به مجلس نهم باز ماندند.

درباره شکست برخی از چهره‌های برجسته جناح اصولگرا در انتخابات، احسان مهرابی می‌گوید: «این نشان می‌دهد با وجود اینکه آرای اصولگرایان سازماندهی شده است، احزاب اصولگرا در مقابل نهادهای دیگری همچون مساجد و بسیج، جایگاهی ندارند.»

چهره‌هایی خارج از فهرست‌های اصلی

در این میان، برخی از چهره‌ها که در هیچکدام از فهرست شاخص اصولگرایان نبودند، به مجلس شورای اسلامی رای آوردند. در تهران، علیرضا محجوب رئیس خانه کارگر و علی مطهری نماینده برجسته اصولگرا، دو نماینده‌ای هستند که خارج از فهرست جبهه متحد اصولگرایی و جبهه پایداری، به مجلس راه یافتند.

احسان مهرابی درباره دلایل رای آوردن این دو چهره سیاسی به رادیو فردا گفت: «درباره آقای محجوب، خانه کارگر و حزب اسلامی کار، در هر انتخاباتی، آرای پایه خود را دارند، به ویژه در نقاط حاشیه‌ای تهران همچون اسلامشهر. مشارکت هم در تهران هم باعث شده این آرا برای آقای محجوب چاره ساز شود به وجود اینکه در فهرست‌های اصولگرایان نبود.»

او همچنین علی مطهری را چهره‌ای شناخته شده برای اصولگرایان به ویژه اصولگرایان سنتی دانست و اظهار داشت: «آقای مطهری هم با وجود اینکه در هیچکدام از فهرست‌های اصولگرایان نبود، رایی بالا‌تر از آرای پایه جریان‌های اصولگرا کسب کند. به هر حال او به واسطه پدرش هم که شده، و به دلیل فعالیت‌هایی که در چند سال گذشته در مجلس داشت چهره شناخته شده‌ای است. از سوی دیگر انتقادهایی که از به طور مستقیم به جریان‌هایی همچون جریان آقای مشایی دارد، باعث شد در میان اصولگرایان سنتی هم جایگاه خود را حفظ کند.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG