لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۳۲

انفجار بمب بر سر راه زائران شیعه دربغداد


یک سرباز عراقی در اللطیفیه که مامور حفاظت از زائران شیعه است. (عکس:epa)

مقام های عراقی اعلام کردند که روز شنبه، در پی انفجار يک خودروی بمب گذاری شده در مسير زائران شيعه، در بغداد، دست کم شش نفر کشته شدند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اين بمب در مسیر زائرانی که به مناسبت سالگرد تولد امام دوازدهم شيعيان، راهی کربلا بودند، منفجر شد، که به گفته مسئولان بيمارستان ۱۱ نفر نيز زخمی برجای گذاشته است.


اين انفجار آخرين حمله از رشته بمب گذاری هايی است که از روز پنجشنبه صورت گرفته و جان دست کم ۳۶ نفر را گرفته است؛ بيشتر کشته شدگان از زائران شيعه بودند.


دهها هزار زائر با پای پياده راهی کربلا شده اند تا روز يکشنبه در کربلا، سالگرد تولد دوازدهمین امام شیعیان را جشن بگيرند.


در آستانه سالگرد تولد امام دوازدهم شيعيان، بيش از ۴۰ هزار سرباز و پليس، مامور برقراری امنيت در کربلا شده اند.


دو هزار نفر از اين نيروها را زنان تشکيل می دهند تا بازرسی زنان راحت تر انجام شود.


بر اساس گزارش ها، خونين ترين حملات در روزهای اخیر در روز پنجشنبه به وقوع پيوست.


در اين روز، دو بمب گذار انتحاری زن، خود را در اسکندريه واقع در شمال بغداد منفجر کردند که به مرگ ۲۲ نفر و زخمی شدن دست کم ۷۳ نفر انجاميد. بيشتر اين قربانيان زن و کودک بودند.


روز هفتم مرداد نیز، بر اثر سه حمله انتحاری در شهر کاظميه (شمال بغداد) که از سوی سه زن صورت گرفت، دست کم ۲۴ نفر کشته و ۷۲ نفر زخمی شدند.


بیشتر قربانیان زائرانی بودند که به سوی حرم امام هفتم شيعيان در حرکت بودند.


از آنجا که زنان کمتر مورد سوظن نيروهای امنيتی قرار می گيرند، شبکه القاعده مستقر در عراق در ماه های اخير زنان بيشتری را برای حمله های انتحاری به خدمت گرفته است.


با اين که دامنه خشونت ها در عراق به پايين ترين ميزان خود در چهار سال گذشته رسيده است، اما ارتش ايالات متحده می گويد که انتظار می رود شورشيان سنی مذهب عراقی والقاعده برای جلب توجه رسانه ها و برای نشان دادن اينکه هنوز قدرت عملياتی دارند، دست به حملات عمده ای بزنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG