لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۱

کواکبیان: شماری از نمایندگان درپی طرح عدم کفایت احمدی‌نژاد هستند


روز سئوال از محمود احمدی‌نژاد
در حالی که هنوز واکنش‌ها به پاسخ محمود احمد‌ی‌نژاد به مجلس ادامه دارد، مصطفی کواکبیان می‌گوید شماری از نمایندگان در تلاشند طرح عدم کفایت رئیس جمهور را به جریان بیندازند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند، سرانجام در بهارستان حضور یافت و به پرسش‌های ده‌گانه نمایندگان پاسخ گفت.

با این حال نحوه پاسخ دادن، او به این پرسش‌ها به گونه‌ای بود که بسیاری از نمایندگان، آن را به «توهین» و «استهزاء» مجلس تعبیر کردند.

خبرنگاران پارلمانی که در آن روز در مجلس حضور داشتند، مجلسی‌ها را بهت‌زده و عصبانی توصیف کردند.

روزنامه اعتماد گوشه‌ای از مواجهه رئیس قوه مجریه با مجلسی‌ها را اینگونه گزارش کرد: «یكی از اصولگرایان به پشت دستش می‌زد و راه می‌رفت و بلند بلند می‌گفت آقا میكروفنش را قطع كنید. آبرویمان را برد. احمدی‌نژاد اما نگاهش خیلی فرق داشت. می‌گفت: "من امروز تعارف نمی‌كنم داداش جون؛ بیایید یكم با هم راحت باشیم. ببینید بیایید یكم با هم صفا كنیم."»

اکنون مصطفی کواکبیان، از جناح اقلیت مجلس هشتم، می‌گوید شماری از نمایندگان در پی به جریان انداختن طرح عدم کفایت سیاسی محمود احمدی‌نژاد را هستند.

مصطفی کواکبیان در این باره گفت: «جمعی از طراحان سئوال بنا دارند در صورتی که اولا مقام معظم رهبری مخالفتی نداشته باشند، ثانیا آقای احمدی‌نژاد حاضر به عقب‌نشینی نبوده و موارد ده‌گانه سوال را برخودشان وارد ندانسته و به تصحیح روند اجرای قوانین همت نورزند و ثالثا تعداد حداقل یکصد نفر از نمایندگان نیز حاضر به امضای متن تهیه شده باشند، حتما پس از تعطیلات نوروزی طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور را براساس بند ۲ اصل ۸۹ قانون اساسی به جریان بیندازند و استیضاح رئیس جمهور را کلید بزنند. »

کواکبیان درباره پاسخ به این پرسش روزنامه مردم‌سالاری، که آیا شمار نمایندگان برای به جریان انداختن طرح عدم کفایت رئیس جمهوری به حد نصاب می‌رسد، گفت: «تصورم این است که امضا‌ها خیلی بیشتر خواهد بود زیرا قاطبه نمایندگان با سلایق مختلف، از اصلاح‌طلب گرفته تا منتقد دولت، از اصولگرای سنتی و معتدل گرفته تا نمایندگان مستقل، تماما احساس می‌کنند پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد به نوعی جایگاه مجلس را تضعیف کرده ... است.»

مطابق اصل ۸۹ قانون اساسی برای استیضاح رئیس جمهور حداقل یک سوم از نمایندگان مجلس باید به آن رای دهند و اگر استیضاح به جریان افتاد رای دو سوم نمایندگان برای عدم کفایت رئیس جمهور لازم است.

با این حال همانطور که خود مصطفی کواکبیان گفته چنین اقدامی از سوی مجلس بدون رضایت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی امکان‌پذیر نخواهد بود.

ترکیب کنونی مجلس و مصلحت‌هایی که شماری از نمایندگان نظیر محمدرضا باهنر از آن سخن گفته‌اند، احتمال رای به عدم کفایت سیاسی احمدی‌نژاد در ماه‌‌های پایانی مجلس هشتم را کمتر می‌کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG