لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۳۰

«جوزف بایدن» معاون باراک اوباما شد


جوزف بايدن، رييس کميته روابط خارجی سنا است.(epa)

باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایالات متحده، سرانجام سناتور جوزف بایدن را به معاونت خود برگزید.


اين تصميم آقای اوباما، روزشنبه به وسيله پيام کوتاه تلفنی، اس ام اس، و ای ميل به هواداران حزب دموکرات اعلام شد و همچنين خبر آن در سايت باراک اوباما قرار گرفت.


جوزف بايدن، ۶۵ ساله، رييس کميته روابط خارجی سنا است.


به گزارش خبرگزاری ها، انتخاب آقای بايدن، که سناتوری کهنه کار و خبره در سياست خارجی است، می تواند برگ برنده ای دربرابر جان مک کين، نامزد حزب جمهوری خواه باشد که «بی تجربگی» سناتور اوباما را شاه بيت مبارزه انتخاباتی خود قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری ها، انتخاب آقای بايدن، که سناتوری کهنه کار و خبره در سياست خارجی است، می تواند برگ برنده ای در برابر جان مک کين، نامزد حزب جمهوریخواه باشد که «بی تجربگی» سناتور اوباما را شاه بيت مبارزه انتخاباتی خود قرار داده است.


در همین حال، آخرين نظر سنجی ها بيانگر اين است که محبوبيت جان مک کين افزايش يافته و فاصله او با باراک اوباما کمتر شده است.


این درحالی است که بر اساس برخی دیگر از نظرسنجی ها، جان مک کین بر باراک اوباما پیشی گرفته است.


سناتور اوباما، در روزهای اخیر، بدون آنکه نامی از فردی که برای معاونت خود برگزیده است، ببرد، گفته بود شخصی را انتخاب کرده است که بتواند وی را در اداره امور ياری برساند و دارای نظر مستقل باشد.


پیشتر، جمهوریخواهان با تقویت احتمال انتخاب سناتور بایدن، از آن برای حمله بیشتر به باراک اوباما استفاده کرده بودند.


در این ارتباط، بن پوریت، سخنگوی جان مک کین، در بیانیه ای گفت: «هیچ کسی، بیش از جو بایدن منتقد تند و تیز بی تجربگی باراک اوباما نبوده است.»


وی افزود: «آقای بایدن به تعبیر خود گفته است که آمریکایی ها به سرعت در حال درک این موضوع هستند که او (اوباما) آماده بر عهده گرفتن سمت ریاست جمهوری نیست.»


در پيام کوتاه تلفنی دفتر مبارزاتی باراک اوباما که در ساعت سه بامداد به وقت آمریکا به هواداران او ارسال شد، آمده است: «باراک، سناتور جو بايدن را برای نامزدی معاونت رياست جمهوری انتخاب کرده است. نخستين گردهم آیی اوباما- بايدن را در ساعت سه بعد از ظهر به وقت شرق آمريکا در سایت باراک اوباما ببينيد. اين پيام را پخش کنيد!»


همچنين در اي ميل باراک اوباما که به هواداران خود فرستاده، آمده است: «دوست من! يک خبر مهم دارم که می خواهم آن را رسما اعلام کنم. من جو بايدن را برای معاونت رياست جمهوری انتخاب کرده ام.»


اين انتخاب در حالی انجام شد که در حزب دمکرات، چهره های سرشناس دیگری برای تصدی سمت معاونت آقای اوباما وجود داشتند.


از جمله اين چهره ها، تيم کين (فرماندار ويرجينيا)، سناتور اوان بی، و کاتلين سيبليوس(فرماندار کانزاس) بودند.


اين در حالی بود که برخی از تحلیلگران احتمال می دادند که باراک اوباما، رقيب اصلی خود در انتخابات تعيين نامزد حزب دمکرات برای رياست جمهوری آمريکا، يعنی سناتور هيلاری کلينتون، را به عنوان معاون خود معرفی کند.


XS
SM
MD
LG