لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۱۲

اخراج ایرانی متهم به قاچاق تجهیزات هسته‌ای از آمریکا


دادگاه ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ امیرحسین صیرفی را به اتهام نقض قانون تحریم تجارت با ایران مجرم شناخت.
دادگاه ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ امیرحسین صیرفی را به اتهام نقض قانون تحریم تجارت با ایران مجرم شناخت.
مقامات اداره مهاجرت ایالات متحده امیرحسین صیرفی، تاجر ایرانی، را به اتهام ارسال برخی تجهیزات به ایران که گفته می‌شود می‌تواند در برنامه هسته‌ای این کشور کاربرد داشته باشد، از خاک آمریکا اخراج کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امیرحسین صیرفی در سال ۲۰۱۰ به اتهام «توطئه، پول‌شویی و نقض قانون تحریم تجارت با ایران مصوبه سال ۱۹۹۵» مجرم شناخته و به سال زندان محکوم شده بود.

او روز پنج‌شنبه، ۱۴ دی‌ماه، از زندان فدرال در شهر «ترهاوت» ایالت ایندیانا آزاد شد و سپس با پروازی تجاری از شیکاگو، خاک آمریکا را ترک کرد.

آقای صیرفی متهم به کمک در ارسال نوع خاصی از پمپ‌های وکیوم [خلاء] به ایران از منطقه آزاد تجاری امارات متحده عربی است که می‌تواند در فرایند غنی‌سازی اورانیوم به کار رود.

به گفته کارشناسان، با انجام فرایند غنی‌سازی اورانیوم هم می‌توان سوخت رآکتور هسته‌ای تولید کرد و هم مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را فراهم آورد.

به جز امیرحسین صیرفی، تاکنون چندین تاجر ایرانی و غیرایرانی به اتهام قاچاق تجهیزات نظامی به ایران یا تجهیزاتی که می‌تواند در برنامه هسته‌ای این کشور کاربرد داشته باشد، در دادگاه‌های ایالات متحده محاکمه شده‌اند.

شهرزاد میرقلی‌خانی یکی از این متهمان است که دادگاه ایالات متحده او را به جرم تلاش برای خرید و ارسال دوربین‌های دید در شب به ایران به پنج سال حبس محکوم کرد.

او مردادماه سال جاری پس از گذراندن دوره محکومیت خود از زندانش در ایالات متحده آزاد شد و به ایران بازگشت.

در این زمینه همچنین می‌توان به کریستوفر تپین، تاجر بریتانیایی، اشاره کرد که متهم به فروش باتری‌های قابل استفاده در برنامه هسته‌ای به ایران است. آقای تپین اتهامات خود را پذیرفته است.

غرب معتقد است که ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند و برای بازداشتن آن از ادامه برنامه هسته‌ای خود تحریم‌های شدیدی را علیه ایران وضع کرده است.

ایران اما این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید که برنامه اتمی‌اش تنها اهدافی صلح‌آمیز دارد.
XS
SM
MD
LG