لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۱۳

مشاور بشار اسد: جنگ سوریه به پایان خود نزدیک است


بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفته که این کشور بر «تروریسم» غلبه کرده است

بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه می‌گوید که پایان جنگ داخلی این کشور نزدیک است چرا که کشورهای خارجی دیگر از شورشیان حمایت نمی‌کنند و دمشق نیز خود را متعهد می‌داند که با نیروهای «نامشروع» به مقابله بپردازد، «چه این نیروها آمریکایی باشند و چه ترکیه‌ای».

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم شعبان که با شبکه تلویزیونی المیادین لبنان گفت‌وگو می‌کرد با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی دمشق اظهار داشت که این جشنواره «حامل این معناست که جنگ تمام شده است... و ما در آغاز مسیر بازسازی کشور قرار داریم.»

جشنواره بین‌المللی سوریه که در طول جنگ داخلی سوریه هیچ گاه برگزار نشده بود روز پنج‌‌شنبه افتتاح شد و تا ده روز هم ادامه می‌یابد. مکان این جشنواره در فاصله چندکیلومتری حومه‌های شرقی دمشق است که شورشیان آن را در اختیار دارند . ۴۳ کشور نیز در جشنواره حضور دارند که در این میان حضور سرمایه‌گذارانی ایرانی، روسی و چینی پررنگ‌تر از دیگران توصیف شده است.

در این حال بثینه شعبان تأکید دارد که جنگ داخلی سوریه «به مرحله ماقبل پایانی خود رسیده است» و قدرت‌های خارجی حامی شورشیان سیاست خود را تغییر داده‌اند.

حکومت بشار اسد با کمک نیروی هوایی روسیه و شبه‌نظامیانی که از حمایت ایران برخوردارند، توانسته که کنترل بیشتر مناطق پرجمعیت غرب کشور را بار دیگر به دست بیاورد و هم‌اکنون در حال پیشروی به سمت شرق و منطقه دیرالزور در نزدیکی مرز عراق است.

مشاور بشار اسد با اشاره به این پیروزی‌ها می‌گوید: «همان طور که ما تروریسم را شکست داده‌ایم با حضور نامشروع [نیروهای خارجی] در کشورمان نیز مبارزه می‌کنیم، چه آمریکایی باشند و چه ترکیه‌ای و این مسئله یکی از چالش‌هایی است که به وقت خود به سراغش می‌رویم.»

نیروهایی آمریکایی که در شمال سوریه مستقر هستند به شبه‌نظامیان کرد برای بیرون راندن نیروهای داعش از شهر رقه کمک می‌کنند. واشینگتن همچنین در صحرای جنوب شرق سوریه، حوالی بزرگراه استراتژیک مرزی که به عراق می‌رسد، یک پادگان در اختیار دارد که در آن به شورشیان برای مقابله با داعش آموزش می‌دهد.

رویترز می‌نویسد که دولت جدید آمریکا به حمایت‌های سازمان سی‌آی‌ای از گروه‌های شورشی که قصد سرنگونی بشار اسد را دارند، پایان داده است. برای ترکیه نیز که همواره یکی از حامیان اصلی شورشیان محسوب می‌شد، دیگر سرنگونی بشار اسد از اولویت برخوردار نیست و تلاش می‌کند روابط خود را با روسیه بازسازی کند و مانع گسترش حضور نیروهای کرد در مرز خود شود.

XS
SM
MD
LG