لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۴۴

فرانسه: برای دستیابی به توافق هسته‌ای سه شرط لازم است


لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه با حضور در محل مذاکرات هسته‌ای در وین، شروط اصلی برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را برشمرد.

گزارش هانا کاویانی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به وین بیان می‌کند که آقای فابیوس بعدازظهر شنبه، ۶ تیر ماه برای شرکت در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای وارد هتل کوبورگ، محل مذاکرات شده است.

وزیر خارجه فرانسه که پس از ورود به وین در جمع خبرنگاران حضور یافته بود، تاکید کرد که سه شرط اصلی برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران لازم است که نخستین آنها محدودیت بادوام برنامه تحقیقاتی و توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای ایران است.

به گفته آقای فابیوس، شرط‌های باقی مانده‌، یکی بازرسی جدی از تاسیسات هسته‌ای ایران و در صورت لزوم مراکز نظامی آن است و دیگری تعیین مکانیسمی برای ازسرگیری تحریم‌ها در صورت عدم پایبندی ایران به تعهداتش.

وزیر خارجه فرانسه در نهایت عنوان کرده که این کشور خواهان دستیابی به توافق محکمی است که هم حق ایران در برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را به رسمیت بشناسد و هم تضمین کند که ایران نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست یابد.

گزارشگر رادیو فردا همچنین از ورود از پیش اعلام نشده یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به هتل کوبورگ وین خبر می‌دهد. آقای آمانو اما در جمع خبرنگاران حضور نیافته است.

روز شنبه محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و ایالات متحده به مذاکره با یکدیگر پرداختند.

آقای ظریف پیش از انجام این مذاکره در مصاحبه‌ای با خبرگزاری صدا و سیما ایران اظهار داشت: «با هدف رسیدن به یک توافق که منافع و حقوق مردم ایران در آن رعایت شده و برای همه دنیا توافق خوبی باشد، به وین آمده‌ایم.»

به گفته وی، «اگر طرف مقابل آمادگی این را داشته باشد که حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد و تحریم‌ها را بردارد، به طور حتم توافقی حاصل خواهد شد که به نفع همه است».

ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز ۱۰ تیر را مهلت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای عنوان کرده‌اند. در این حال اتحادیه اروپا اعلام کرده که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه نیز روز یکشنبه به مذاکرات در وین می‌پیوندد.

دیدن نظرات (۶۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG