لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۹

پلیس ایران: کلاهبرداری در کشور ۳۰ درصد افزایش یافته است


مهرداد امیدی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ایران اعلام کرد که آمار کلاهبرداری در کشور طی ۱۰ ماه اخیر ۳۰ درصد افزایش داشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر که روز شنبه، ۲۱ بهمن منتشر شد، آقای امیدی اظهار داشت، در ۱۰ ماه نخست سال جاری بیش از ۱۷ هزار پرونده کلاهبرداری در کشور مورد رسیدگی قرار گرفت که این امر به دستگیری حدود هفت هزار نفر انجامیده است.

به گفته این مقام پلیس ایران، بخش عمده‌ای از کلاهبرداری‌ها مربوط به کلاهبرداری‌های «اینترنتی و پیامکی» بوده است که حدود ۲۰ درصد این پرونده‌ها را شامل می‌شود.
به گفته این مقام پلیس ایران، بخش عمده‌ای از کلاهبرداری‌ها مربوط به کلاهبرداری‌های «اینترنتی و پیامکی» بوده است که حدود ۲۰ درصد این پرونده‌ها را شامل می‌شود.کلاهبرداری‌های معروف به «پیامکی» از شیوه‌های جدید جرم در سراسر جهان است که گسترش شبکه‌های تلفن همراه امکان آن را فراهم ساخته است.

در یکی از آخرین موارد این کلاهبرداری‌ها، مخابرات استان اصفهان در تابستان سال جاری اعلام کرد، افرادی با ارسال پیامک به برخی از مشترکان شرکت تلفن همراه ایران گفته‌اند که آنها برنده جایزه ویژه این شرکت برای مشترکان «خوش‌حساب» شده‌اند و لازم است که به برخی از اطلاعات مانند، کد ملی و شماره کارت بانکی آنها دسترسی داشته باشند. به این ترتیب کلاهبرداران می‌توانستند حساب بانکی قربانیان خود را خالی کنند.

در گزارش معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ایران همچنین آمده است که بیشترین میزان کلاهبرداری‌ها در کشور در پوشش فروش املاک و وسایل نقلیه اتفاق افتاده است و این موارد ۲۴ درصد پرونده‌ها را تشکیل می‌دهد.

در همین حال ۱۰ درصد کلاهبرداری‌ها مربوط به مواردی مانند پیش‌فروش اقساطی ملک و وسایل نقلیه، ۱۶ درصد مربوط به امور تجاری و بازرگانی، ۴ درصد مربوط به دلالی، ۳ درصد مربوط به فروش اجناس بدلی، ۳ درصد مربوط به اجاره ملک، ۲ درصد مربوط به کاریابی و استخدام و بقیه موارد نیز مربوط به مسائلی چون رمالی، خواستگاری و امور خیریه بوده است.

به گفته سرهنگ امیدی، استان تهران محل وقوع بیشترین تعداد کلاهبرداری‌ها در کشور بوده است و پس از آن نیز استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، اصفهان، مازندران و مرکزی قرار دارند.

اقتصاد ایران در یک سال اخیر دچار نابه‌سامانی‌های بسیاری بوده که تورم شدید قیمت‌ها و سقوط پول ملی کشور را به همراه داشته است.

بانک مرکزی ایران در گزارش اخیر خود پیش‌بینی کرده است که نرخ تورم تا پایان سال ۱۳۹۱ به ۳۲ درصد برسد.

این نهاد اقتصادی هفته گذشته نیز اعلام کرد که تعداد چک‌های برگشتی ایران در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال ۱۳۷۸، رشد «۱۴۲ درصدی» داشته است که این را می‌توان نشانه‌ای از گسترش فقر در کشور دانست.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG