لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۴

مرکز آمار: اجاره‌ خانه در ایران ظرف یکسال ۶۰ درصد افزایش یافته است


مرکز آمار ایران می‌گوید که اجاره مسکن در نیمه دوم سال ۹۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن نزدیک به ۶۰ درصد و نسبت به نیمه اول سال ۹۰ نیز «۲۷.۷ درصد» افزایش داشته است.

این مرکز در آخرین گزارش خود در خصوص «اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در نقاط شهری» ایران در نیمه دوم سال ۹۰ که در وب‌سایت رسمی اش منتشر کرده، آورده است که در نیمه دوم سال ۹۰، اجاره خانه در ایران نسبت به نیمه دوم سال ۸۹، رشدی «۵۸.۹ درصدی» داشته است.

مرکز آمار ایران متوسط بهای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی در نیمه دوم سال ۹۰ در ایران را «۵۳ هزار و ۲۲۴ ریال» اعلام کرده است.

بر اساس جدولی که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، در میان استان‌های مختلف ایران، بیشترین افزایش قیمت اجاره در تهران به چشم می‌خورد.

در تهران که در نیمه دوم سال ۹۰، بیشترین سهم معاملات کشور در حوزه اجاره را نیز به خود اختصاص داده است (۳۴.۷ درصد)، قیمت اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی نسبت به نیمه اول سال ۹۰ «۲۱.۷ درصد» و نسبت به نیمه دوم سال ۸۹ نیز «۴۲.۱ درصد» افزایش داشته است.

مقام دوم این جدول در خصوص افزایش اجاره مسکن، با «۳۱ درصد» افزایش به استان خراسان جنوبی و مقام سوم نیز با «۲۹.۵ درصد» افزایش به استان ایلام تعلق گرفته است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، در نیمه دوم سال ۹۰ همچنین قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی نسبت به نیمه اول همان سال «۲۰ درصد» و نسبت به نیمه دوم سال ۸۹ نیز «۱۹.۵ درصد» افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

در این خصوص بیشترین افزایش قیمت نسبت به نیمه دوم سال ۸۹، با «۳۴.۷ درصد» افزایش به استان فارس تعلق گرفته است و استان‌های خراسان جنوبی و قزوین هرکدام به ترتیب با «۲۷.۷ درصد» و «۲۶.۹ درصد» افزایش قیمت، در رده دوم و سوم این جدول قرار گرفته‌اند.

در تهران این افزایش قیمت «۱۹.۶ درصد» ارزیابی شده است.

مرکز آمار ایران همچنین می‌گوید که در نیمه دوم سال ۹۰ اگرچه قیمت فروش یک متر مربع زمین نسبت به نیمه اول سال ۹۰ با «۳۵.۲ درصد» افزایش قیمت همراه بوده است، این مبلغ نسبت به نیمه دوم سال ۸۹ کاهش «۴۳.۲» درصدی داشته است.

این آمار در حالی منتشر شده است که اوایل مردادماه سال جاری، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی اوضاع بازار مسکن در ایران را «مناسب» توصیف کرده بود، ‌اگرچه همان زمان رئیس اتحادیه کشوری املاک اعلام کرده بود که بازا مسکن «به علت گرانی بیش از حد در رکود شدید فرو رفته است».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG