لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۱

گالوپ: آمریکایی‌ها کمتر از قبل ایران را بزرگ‌ترین دشمن می‌دانند


نتایج جدیدترین نظرسنجی موسسه آمریکایی گالوپ نشان می‌دهد که ۹ درصد مردم این کشور ایران را بزرگ‌ترین دشمن کنونی ایالات متحده می‌دانند، آماری که در مقایسه با ۱۶ درصد سال ۲۰۱۴ کاهشی ۷ درصدی یافته است.

این کاهش آماری وقتی بیشتر به چشم می‌آید که آن را با نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۲ مقایسه کنیم، زمانی که ۳۲ درصد مردم آمریکا ایران را بزرگ‌ترین دشمن خود می‌دانستند در حالی که کشورهایی مثل روسیه و کره شمالی در آن سال تنها ۲ و ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده بودند.

ایران و قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا آذر سال گذشته به توافق موقت اتمی دست یافتند که بر اساس آن تهران برنامه اتمی خود را محدودتر می‌سازد و غرب نیز تحریم‌ها علیه ایران را کاهش می‌دهد.

از آن زمان تاکنون ایران و آمریکا مذاکرات دوجانبه متعددی را با یکدیگر داشته‌اند که قرار است از روز جمعه، اول اسفند از سر گرفته شود.

اما نظرسنجی سال ۲۰۱۵ گالوپ نشان می‌دهد که امروز از نگاه آمریکایی‌ها روسیه بزرگ‌ترین دشمن ایالات متحده است، با ۱۸ درصد آرا و پس از آن کشورهای کره شمالی با ۱۵ درصد، چین با درصد، ایران با ۹ درصد، عراق با ۸ درصد، کشورهایی که داعش در آن فعال است با ۴ درصد و همین‌طور سوریه با ۴ درصد قرار گرفته‌اند.

به این ترتیب با تداوم بحران اوکراین، روسیه نیز چهره خصمانه‌تری برای مردم آمریکا پیدا کرده است.

گالوپ عنوان کرده که این نظرسنجی در روزهای ۸ تا ۱۱ فوریه (۱۹ تا ۲۱ بهمن) در آستانه توافق آتش‌بس اوکراین انجام شده است.

این توافق البته تاکنون اجرایی نشده، بلکه هنوز جنگ در شرق اوکراین میان نیروهای ارتش این کشور و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه ادامه دارد، اگرچه جامعه جهانی بر اجرای آن و پایان دادن به درگیری‌ها تاکید می‌کند.

نظرسنجی جدید همچنین نشان می‌دهد که اکنون ۴۹ درصد آمریکایی‌ها قدرت نظامی روسیه را تهدیدی حیاتی علیه ایالات متحده می‌دانند در حالی که سال ۲۰۱۴ تنها ۳۲ درصد آمریکایی‌ها چنین نگرشی داشتند.

۴۱ درصد آنها هم قدرت نظامی روسیه را به مثابه تهدیدی مهم، اما نه حیاتی، علیه ایالات متحده فرض می‌کنند.

و در نهایت این که در سال ۲۰۱۵ تنها ۲۴ درصد آمریکایی‌ها نگاه مساعدی به روسیه دارند در برابر ۷۰ درصدی که نگاهشان مثبت نیست. این در حالی است که دو سال قبل ۴۴ درصد آمریکایی‌ها نظر مثبتی نسبت به روسیه داشتند.

گالوپ این نظرسنجی را به صورت تلفنی و تصادفی از ۸۳۷ نفر که بالای ۱۸ سال داشته‌اند و در ۵۰ ایالت آمریکا و پایتخت آن زندگی می‌کنند، انجام داده است.

XS
SM
MD
LG