لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۴۳

جزئیات تازه از بررسی‌های وزارت کشور درباره اسیدپاشی‌های اصفهان


تجمع مردم اصفهان در اعتراض به رخدادهای اخیر این شهر

یک مقام وزارت کشور ایران گفت که در رابطه با اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان تمام افراد سابقه‌دار، بیماران روانی و صاحبان موتورسیکلت‌های مشکی شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور روز جمعه ۲۱ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، تحقیقات نهادهای مسئول در رابطه با رخدادهای اخیر اصفهان را«کم‌سابقه» خواند و اظهار داشت: «مسئولین رسیدگی به این پرونده ناچار شده‌اند چترهای بررسی‌های خود را باز کنند... تمام افرادی را که دارای ناراحتی روحی و روانی یا دارای سوابقی بوده‌اند و می‌توانستند در مظان اتهام قرار گیرند مورد بررسی قرار داده‌اند و همچنین تمام موتورسیلکت‌های مشکی را بررسی و صاحبان آنها را شناسایی کرده‌اند».

به گفته این مقام دولت ایران، «آن چتر گسترده‌ای» که برای بررسی این پرونده ایجاد شده بود اکنون در حال جمع شدن است تا بتوان مظنونین را از بین تمام فرضیه‌هایی شناسایی کرد و در نهایت بتوان به نتیجه قطعی رسید.

چند هفته پس از اسیدپاشی به صورت زنان در اصفهان حکومت ایران می‌گوید که هنوز نمی‌تواند کسی را در این رابطه متهم کند. با این حال فرماندهان انتظامی ایران تاکید دارند که این رخداد نمی‌تواند امری گروهی یا سازمان‌یافته باشد.

در این مدت گمانه‌زنی‌های بسیاری مطرح شده است که اسیدپاشی‌های اخیر را مرتبط با مسئله حجاب و امر به معروف می‌داند، اما مقامات ایران به شدت این مسئله را تکذیب می‌کنند و تاکید دارند که قربانیان اسیدپاشی زنان «باحجاب» هستند.

اکنون نیز معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور می‌گوید، «فضایی که ابتدا در رابطه با این ماجرا ایجاد شد» و بحث‌های رسانه‌ای پیرامون آن کار کشف جرم را با مشکل مواجه کرد.

آقای ذوالفقاری سپس تاکید کرده است که تا وقتی نتیجه قطعی حاصل نشود باید سعی کرد از گمانه‌زنی‌ها و احتمالات سخن نگفت.

وی در نهایت گفته است که نیروهای اطلاعات و سپاه هم اکنون در حال همکاری با نیروی انتظامی برای کشف سرنخ‌های این پرونده هستند.

این در حالی است که پیش از این اعضای هیات اعزامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به اصفهان گفته بودند که مجرم در «یک قدمی دستگیری است» و «به زودی و راحت» دستگیر می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG