لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۰۴

کشتی فرنگی ایران با چهار مدال طلا قهرمان آسیا شد


تیم ملی کشتی فرنگی ایران با کسب ۴ مدال طلا، یک نقره و دو برنز، عنوان نخست مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی آسیا در تایلند را نصیب خود کرد.

افشین بیابانگرد، رامین طاهری، مهدی علیاری و امیر قاسمی منجزی چهار مرد طلایی ایران بودند. سامان عبدولی به نشان نقره دست یافت. مهدی زیدوند و پیام بویری نیز روی سکوی سوم ایستادند تا تیم محمد بنا در رده نخست بایستد.

یوسف قادریان که در مسابقات جهانی لاس وگاس به مدال رسیده بود، در آسیا به جایگاه پنجمی بسنده کرد تا تنها فرنگی کار بدون مدال در ترکیب اعزامی باشد.

در ۵۹ کیلوگرم سامان عبدولی ابتدا حسن یوسف اوف از تاجیکستان را با نتیجه ۹ بر صفر از پیش رو برداشت. سپس با همین نتیجه پراوان از تایلند را پشت سر گذاشت.

فرنگی کار اندیمشکی تیم ملی ایران در نیمه نهایی آیناگولف از قزاقستان را ۱۰ بر ۶ شکست داد تا در دیدار فینال به مصاف بیکف از قرقیزستان برود؛ نبردی که با برتری ۹ بر ۴ حریف همراه شد و سامان در رده دوم ایستاد.

در ۶۶ کیلوگرم مهدی زیدوند مقابل چویی از کره جنوبی شکست خورد و با توجه به حضور حریفش در فینال، به جدول شانس مجدد راه یافت تا ضمن غلبه بر گائو ژانگ از چین مدال برنز را به گردن بیاویزد.

در ۷۱ کیلوگرم افشین بیابانگرد عضو با تجربه تیم ملی با نتیجه یک بر صفر از سد فرنگی کار قزاقستانی گذشت. در نیمه نهایی آمان آزاروف از ترکمنستان را ضربه فنی کرد. در فینال نیز رقیب ازبکستانی را طی فقط دو دقیقه، با حساب هشت بر صفر پشت سر گذاشت تا روی سکوی شماره یک آسیا بایستد.

در وزن ۷۵ کیلوگرم پیام بویری به راحتی مقابل رابع خلیل از فلسطین پیروز شد و سپس نماینده چین را تسلیم کرد اما در نیمه نهایی به کارتیکوف از قزاقستان باخت. پیام در جدال رده‌بندی با نتیجه ۸ بر صفر رقیب ترکمنستانی را شکست داد تا مدال برنز را از آن خود کند.

در ۸۰ کیلوگرم رامین طاهری به ترتیب رقبایی از ژاپن، قزاقستان، ویتنام و چین را از پیش رو برداشت و مدال طلا را بر گردن آویخت. در ۸۵ کیلوگرم اما یوسف قادریان با وجود غلبه بر اوکی جیما از ژاپن، در دو دیدار متوالی مقابل شمس الدینف از ازبکستان و سانگ پارک از کره جنوبی شکست خورد تا از دستیابی به مدال، باز بماند.

در ۹۸ کیلوگرم مهدی علیاری دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی و عضو تیم ملی ایران در دسته فوق سنگین رقابتهای جهانی لاس وگاس، به ترتیب دستش مقابل نماینده ترکمنستان، ابراهیم عبدالفتاح کشتی‌گیر مصری الاصل تیم بحرین، سئونگ از کره جنوبی و هاردیپ از هندوستان بالا رفت تا روی سکوی نخست قرار بگیرد.

در ۱۳۰ کیلوگرم امیر قاسمی منجزی پس از قهرمانی در جام تختی، در بانکوک هم حرف اول قاره کهن را زد. او برای تحقق این مهم از سد نمایندگان قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان گذشت.

کشتی فرنگی ایران که در المپیک لندن با کسب سه مدال طلا نتیجه‌ای بی‌سابقه را به جا گذاشت، مهیای حضور در رقابتهای المپیک ۲۰۱۶ می‌شود. این تیم برای حضور در المپیک، باید سهمیه‌های باقی مانده را در مسابقات گزینشی کسب کند.

XS
SM
MD
LG