لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۷

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در بهار امسال را «۱۲.۶ درصد» اعلام کرد


گزارش مرکز آمار ایران از نرخ بیکاری در بهار سال جاری نشان می‌دهد که ۱۲.۶ درصد از جمعیت فعال بالقوه در ایران بیکار هستند.

در تعاریف مرکز آمار ایران افراد ۱۰ ساله به بالا جمعیت فعال بالقوه به شمار می‌روند که با توجه به این امر شمار جمعیت بیکار در کشور بالغ بر سه میلیون و ۳۶۶ هزار نفر برآورد شده است.

این گزارش می‌گوید که نرخ بیکاری در کشور به نسبت بهار سال گذشته ۰٫۴ درصد و نسبت به زمستان گذشته ۰٫۱ افزایش داشته است.

یک هفته پیش از این گزارش، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ایران نرخ بیکاری را ۱۲ درصد و نرخ بیکاری افراد تحصیل‌کرده را بالای ۲۵ درصد عنوان کرده بود.

در گزارش مرکز آمار ایران میزان بیکاری افراد تحصیل‌کرده متمایز نشده و تنها نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله و ۱۵ تا ۲۹ ساله آمده است.

بر این اساس، جمعیت بیکاران ۱۵ تا ۲۴ ساله بالغ بر ۸۶۰ هزار نفر یا ۲۸٫۸ درصد است. نرخ بیکاری در میان جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز ۲۶٫۴ درصد است که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را می‌شود.

دولت حسن روحانی به تازگی برنامه‌ای را ابلاغ کرده که به موجب آن سالانه ۹۷۰ هزار شغل ایجاد می‌شود. معضل بیکاری یکی از مسائل عمده‌ای بود که در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری ایران مطرح شد.

محمدباقر قالیباف، یکی از نامزدهای این انتخابات، وعده ایجاد پنج میلیون شغل داد که حسن روحانی و برخی کارشناسان اقتصادی این وعده را غیرعملی دانستند.
پس از انتخابات نیز رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی نسبت به گسترش نرخ بیکاری در ایران هشدار داد و گفت که معضل بیکاری غوغا می‌کند.

در گزارش مرکز آمار ایران بالاترین نرخ بیکاری را استان البرز با ۲۰٫۴ درصد دارد و پس از آن استان‌های چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۰٫۳ درصد و کرمانشاه با ۲۰٫۲ درصد قرار دارند.

کمترین نرخ بیکاری را نیز استان مرکزی دارد که ۷٫۴ درصد است. نرخ بیکاری در استان تهران نیز ۱۱٫۲ درصد برآورد شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG