لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۹

ظریف و کری در آستانه مذاکرات ایران و ۱+۵ دیدار می‌کنند


محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا

در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای آمریکایی خود، جان کری و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت‌وگو خواهد کرد.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران روز جمعه، ۱۹ دی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، اطلاع داد که آقای ظریف روز ۲۲ دی ماه در تهران میزبان آقای ریابکوف خواهد بود که نمایندگی روسیه در مذاکرات اتمی با ایران را برعهده دارد.

وی همچنین خبر داد که وزیر خارجه ایران روز ۲۴ دی نیز در شهر ژنو سوئیس با همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد، جایی که قرار است از روز ۲۸ دی محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ باشد.

روز پنج‌شنبه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که هیات نمایندگان آمریکا و ایران مذاکراتی دوجانبه در ژنو با یکدیگر خواهند داشت که ریاست هیات آمریکایی را وندی شرمن، معاون وزارت خارجه ایالات متحده برعهده دارد.

ریاست هیات نمایندگان ایران نیز بر عهده عباس عراقچی است که او می‌گوید پیش از این مذاکرات دو جانبه، دیدار وزاری خارجه ایران و آمریکا انجام می‌شود تا «راهنمایی‌های لازم را به عمل آورند».

به گفته آقای عراقچی، مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا روزهای ٢۵ تا ٢٧ خواهد بود و روز ٢٨ دی نیز مذاکرات ایران و ١+۵ در سطح معاونین برگزار می‌شود.

مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا انتقاد برخی از محافظه‌کاران نزدیک به حکومت ایران را به دنبال داشته است.

به تازگی نیز محمدجواد ظریف برای پاسخ به انتقادات در این باره به مجلس شورای اسلامی فراخوانده شد که توضیحات او اکثریت نمایندگان مجلس را قانع کرد.

ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایلات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان به دنبال تمدید هفت ماهه مذاکرات در اوایل آذر ماه، این بار تا ۹ تیر سال آینده فرصت دارند که به توافق جامع اتمی دست یابند.

طرفین همچنین گفته‌اند که تلاش می‌کنند تا اسفند ماه پیش رو به توافقی سیاسی بر سر مسائل اصولی دست یابند و پس از آن وارد جزییات شوند.

XS
SM
MD
LG