لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۵

احمد جنتی برای بیست‌وششمین سال متوالی دبیر شورای نگهبان باقی ماند


آیت‌الله جنتی که اکنون ۹۱ سال دارد از سال ۱۳۷۱ تاکنون بر مسند دبیری شورای نگهبان تکیه زده است.

آیت‌الله احمد جنتی برای بیست و ششمین سال متوالی به عنوان دبیر شورای نگهبان انتخاب شد، شورایی که مسئولیت تطبیق مصوبات مجلس ایران با قانون اساسی و شریعت اسلام را بر عهده دارد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز چهارشنبه ۲۸ تیر به نقل از روابط عمومی شورای نگهبان گزارش ابقای آقای جنتی در مقام دبیر شورای نگهبان را منتشر کردند که با رای اعضای این شورا انجام شده است، اما این گزارش‌ها جزییاتی درباره تعداد آرای وی به دست نمی‌دهد.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

آقای جنتی که اکنون ۹۱ ساله است ریاست مجلس خبرگان رهبری ایران را هم برعهده دارد و همچنین یکی از ائمه جمعه شهر تهران است.

وی از سال ۱۳۷۱ تاکنون بر مسند دبیری شورای نگهبان تکیه زده است که در این مدت شورای نگهبان با تفسیر خود از قانون اساسی ایران شیوه نظارت این نهاد بر انتخابات ایران را «استصوابی» دانسته و به ردصلاحیت گسترده منتقدان حکومت ایران در انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری و خبرگان دست زده است.

تسلط و میزان اعمال نظر آیت‌الله جنتی بر شورای نگهبان نیز همواره موضوع اعتراضات بسیاری بوده اما وی در اظهارات اخیر خود تلاش کرده است پاسخی به این اعتراضات بدهد به طوری که گفته است: «آنان می‌خواهند همه مسائل شورای نگهبان را گردن من بیندازند در حالی که این شورا ۱۲ عضو دارد و بنده فقط یک عضو آن هستم».

آقای جنتی همچنین در روز انتخابات هیات رئیسه شورای نگهبان در دفاع از عملکرد این شورا اظهار داشت: «این نهاد در ۳۷ سال گذشته به خوبی توانسته است وظایف و مأموریت‌های خود را انجام دهد و در جریان کلی فعالیت‌های شورای نگهبان ضعف جدی وجود نداشت البته کار آن بی‌نقص نبود و باید در فکر رفع نقص‌ها باشیم».

در جریان انتخابات هیات رئیسه شورای نگهبان، محمدرضا علیزاده و عباسعلی کدخدایی نیز به ترتیب در مقام‌های قائم‌مقامی دبیر شورای نگهبان و سخنگوی این شورا ابقا شدند.

این انتخابات هر سال تیر ماه برگزار می‌شود، اما خود اعضای شورای نگهبان برای دوره‌های شش ساله به این سمت منصوب می‌شوند. این شورا متشکل از شش فقیه است که رهبر جمهوری اسلامی آنها را بر می‌گزیند و شش حقوقدان که رئیس قوه قضاییه آنها را به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند تا با رای نمایندگان مجلس انتخاب شوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG