لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۲

شکایت وزارت ارشاد از روزنامه وطن امروز به اتهام «انتشار اسناد محرمانه»


خبرگزاری تسنیم خبر داد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روزنامه وطن امروز به اتهام «انتشار و افشای نامه محرمانه» این وزارتخانه درباره نحوه انعکاس اخبار مذاکرات اتمی شکایت کرده است.

این خبرگزاری روز پنجشنبه، ۱۵ مرداد، به نقل از وبسایت «ناطقان» نوشت که وزارت ارشاد شکایت خود را از روزنامه وطن امروز روز دوشنبه در دادسرای عمومی و انقلاب تهران «ثبت» کرده است.

علت این شکایت «انتشار و افشای نامه محرمانه» وزارت ارشاد به مدیران رسانه‌ها درباره نحوه انعکاس اخبار مربوط به مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران عنوان شده است.

در هفته‌های گذشته تصویر یک دستورالعمل «خیلی محرمانه» منسوب به مدیرکل مطبوعات وزارت ارشاد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن با استناد به مصوبات شورای عالی امنیت ملی، بایدها و نبایدهایی دربارهٔ پوشش اخبار توافق اتمی وین ابلاغ شده بود.

با این حال روز سه‌ شنبه ۶ مرداد، ۱۸ نماینده مجلس ایران در تذکری به وزیر ارشاد ضمن اعتراض به دستورالعمل این وزارتخانه درباره پوشش اخبار مربوط به توافق اتمی وین تأکید کردند که شورای عالی امنیت ملی «هیچ مصوبه‌ای» در این باره نداشته ‌است.

در همین حال هیئت نظارت بر مطبوعات ایران روز دوشنبه ۱۲ مرداد، ضمن «بررسی عملکرد» رسانه‌ها دربارهٔ مذاکرات اتمی ایران و گروه ۵+۱، هفته ‌نامه ۹ دی به مدیر مسئولی حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس را توقیف کرد و پرونده آن را به دادگاه «ارجاع» داد.

حميد رسايی، مدير مسئول هفته ‌نامه ۹ دی، نیز روز چهارشنبه،۱۴ مرداد در نامه‌ای به علی جنتی، وزیر ارشاد، توقیف این نشریه را «غیرقانونی» خواند و تاکید کرد بر اساس قانون، مکاتبات کمیته‌های مرتبط به شورای عالی امنیت ملی، «حکم این شورا را ندارد.»

اما با وجود توقیف هفته ‌نامه ۹ دی، نسخه اینترنتی شماره جدید این هفته ‌نامه روز پنجشنبه، ۱۵ مرداد، منتشر و این نامه آقای رسایی نیز درآن منعکس شده است.

دی ماه سال گذشته نیز هیئت نظارت بر مطبوعات به‌ دلیل انتشار تیتری درباره مرگ پادشاه سعودی» به روزنامه وطن امروز تذکر داده بود.

XS
SM
MD
LG