لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۴۱

عارف درباره دخالت نهادهای امنیتی در انتخاب رییس مجلس هشدار داد


محمدرضا عارف، نامزد اصلاح‌طلبان برای ریاست دهمین مجلس شورای اسلامی، نسبت به «دخالت» نهادهای امنیتی در امور مجلس و انتخاب هیئت رئیسه آن هشدار داد.

آقای عارف در گفت‌وگویی با روزنامه شرق که روز پنج‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت، منتشر شد با اشاره به بحث‌ها و گمانه‌زنی‌هایی که درباره ریاست مجلس دهم وجود دارد اظهار داشت: «خواهش جدی ما هم از همه نهادهای خارج از مجلس این است که در امور مجلس دخالت نکنند و بگذارند خود مجلس دربارهٔ امورش تصمیم‌گیری کند.»

به گفته وی، در سه هفته اخیر اتفاقاتی در رابطه با انتخاب رئیس مجلس پیش آمده، از جمله برخی «وعده و وعیدها» که «در شان مجلس و نمایندگان مجلسی نیست که قرار است در راس امور باشند»، اما او اکنون نمی‌خواهد این مسائل را باز کند.

ریاست مجلس دهم شورای اسلامی در روزهای اخیر محل مناقشه میان نیروهای سیاسی ایران بوده است. علی لاریجانی گزینه‌ای است که اصول‌گرایان برای ریاست مجلس از او نام می‌برند.

اما در این میان برخی از اصلاح‌طلبان و حامیان دولت هم بوده‌اند که به صورت تلویحی یا صریحا پیشنهاد حمایت از آقای لاریجانی برای ریاست مجلس را مطرح کرده‌اند، از جمله عباس عبدی و صادق زیباکلام.

لینک مستقیم

با این حال محمدرضا عارف تاکید کرده که او حق ندارد به خواست مردم در انتخابات اخیر بی‌توجه بماند و باید «مطالبه اکثریت جامعه را که به دنبال تغییر در مجلس بودند» دنبال کند.

وی اما در گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق از «زد و بندهای غیرشفاف» برای انتخاب ریاست مجلس سخن می‌گوید و عنوان می‌کند: «مشورت چیز خوبی است و همان‌ طور که رسانه‌ها در این امور نظر می‌دهند، افراد هم حق نظر دادن دارند، اما برخی از نهادها نباید هیچ دخالتی در این زمینه بکنند؛ از جمله این نهادها، به‌ طور مشخص، دولت و نهادهای امنیتی هستند. افرادی که در این جایگاه‌ها قرار دارند، می‌توانند به عنوان فرد نظر بدهند. اما بگذارند مجلس در رأس امور بماند.»

پیش از این مجید انصاری معاون پارلمانی ریاست جمهوری ایران گفته بود که دولت حسن روحانی دخالتی در تعیین رئیس و هیئت رئیسه مجلس دهم نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG