لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۰

سپاه پاسداران ایران خبر داد که یک هواپیمای «فوق سبک از نوع جایروپلن» روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر حین اعزام به ماموریت در فرودگاه سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان سقوط کرده است.

بر اساس گزارش قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران، در این حادثه بهمن مصائبی خلبان این هواپیمای فوق سبک کشته شده است.

در مهر ماه نیز یک هواپیمای فوق‌سبک جایروپلن نیروی زمینی سپاه در ایرانشهر، استان سیستان و بلوچستان، دچار سانحه شده و دو سرنشین آن کشته شده بودند.

برخی از رسانه‌ها دلیل این حادثه را برخورد این هواپیما با کابل‌های برق عنوان کردند اما سپاه پاسداران نقض فنی را عامل این رخداد اعلام کرد.

هواپیمای فوق سبک جایروپلن پرنده‌ای بین هلیکوپتر و هواپیما است که برای مواردی چون گشت‌زنی هوایی به کار می‌رود و علاوه بر مصارف نظامی در کنترل محیط زیست و ترافیک جاده‌ها، سمپاشی و گردشگری کاربرد دارد.

در سال‌های گذشته نیز تعدادی از هواپیماهای نیروهای نظامی ایران در استان سیستان و بلوچستان سقوط کرده‌اند. از جمله یک هواپیمای «توربو کوماندور» روز شنبه، ۱۹ مهرماه ۹۳، در منطقه کورین زاهدان سقوط کرد و هفت سرنشین آن از جمله «سه مقام ارشد نیروی انتظامی» جمهوری اسلامی جان خود را از دست دادند.

آن زمان برخی از وبسایت‌ها اعلام کردند که این هواپیما بر اثر اصابت موشک شلیک شده از سوی گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی سقوط کرده اما اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی، این ادعا را کرده و وب سایتهای منتشرکننده این گزارش را به تلاش برای قوی نشان دادن «تروریست‌ها» متهم کرد.

در سال‌های گذشته همچنین تعدادی از فرماندهان و پرسنل نیروهای نظامی ایران بر اثر سقوط هواپیماهای نظامی جان خود را از دست داده‌اند.

در ۱۹ دی سال ۸۴ نیز در سانحه هوایی سقوط هواپیمای فالکون در نزدیکی ارومیه، احمد کاظمی، فرمانده نیروی زمینی سپاه، کشته شد.

در ۱۵ آذر ۸۴ سقوط هواپیمای ترابری ارتش ایران که حامل چند خبرنگار و تعدادی از پرسنل ارتش بود، ۱۲۸ کشته و ۱۳۲ زخمی برجای گذاشت.

در دی‌ ماه ۷۳ منصور ستاری خواص، فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش، همراه با تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان کشته شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG