لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۲۲

شبه‌نظامیان شیعه عراق رهبری عملیات استان انبار را برعهده گرفتند


شبه‌نظامیان شیعه عراقی اعلام کردند که مسئولیت عملیات‌های نظامی در استان انبار عراق به منظور بیرون راندن گروه موسوم به «حکومت اسلامی» از این استان را برعهده گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه، ۵ خرداد، اظهارات یکی از سخنگویان شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق را بازتاب داده است که عنوان می‌کند عملیات جدید این گروه علیه گروه «حکومت اسلامی» با اسم رمز «لبیک یاحسین» انجام می‌شود.

او که با نام اسدی در یک کنفرانس خبری حضور یافته بود، اظهار داشت: «عملیات لبیک یاحسین با رهبری حشد الشعبی و با همکاری نیروهای مسلح [عراق] انجام می‌شود.»

حکومت عراق در روزهای اخیر با از دست دادن شهر رمادی، مرکز استان انبار، سخت‌ترین شکست خود در یک سال گذشته را از گروه موسوم به «حکومت اسلامی» متحمل شد.

همان زمان رویترز از ورود شبه‌نظامیان شیعه به نبردهای استان انبار خبر داد و نوشت که حدود سه هزار نفر از آنان به یک پایگاه نظامی نزدیک رمادی منتقل شده‌اند تا در عملیات آزادسازی مجدد این شهر مشارکت داشته باشند.

اکنون نیز سخنگوی حشد الشعبی اطمینان می‌دهد که پایتخت استان انبار به زودی از دست گروه «حکومت اسلامی» خارج می‌شود.

وی اظهار داشت: «ما معتقدیم که آزادسازی رمادی چندان طول نخواهد کشید.»

با این حال رویترز می‌نویسد که واگذاری مسئولیت عملیات‌های نظامی در انبار به شبه‌نظامیان شیعه می‌تواند به خشم جمعیت سنی‌مذهب این کشور بینجامد، به‌ویژه با توجه به اسم رمز «لبیک یاحسین» که «آشکارا فرقه‌گرایانه است».

به نوشته این خبرگزاری، ناکامی ارتش متعارف عراق در نگهداری شهر رمادی، حکومت این کشور را ناگزیر ساخته که شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران را به منظور کمک به بازپس‌گیری این شهر اعزام کند.

اما از سویی واشینگتن نگران است که این امر به خشم ساکنان استان سنی‌نشین انبار بینجامد و آنان را به سمت گروه «حکومت اسلامی» سوق دهد.

حکومت عراق در چند روز اخیر موفق شده کنترل برخی مناطق اطراف رمادی از جمله شهرک حصیبه را دست بگیرند.

XS
SM
MD
LG