لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۵۸

فرزند مهدی کروبی: اگر روحانی برای رفع حصر واقعاً اراده می‌کرد می‌توانست


مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران اپوزیسیون ایران چهار سال است که در

فرزندان مهدی کروبی در چهارمین سالگرد بازداشت خانگی پدر خود با انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهور، او را به عدم پایبندی به وعده‌های انتخاباتی خود برای رفع حصر رهبران اپوزیسیون ایران متهم کردند.

وبسایت سحام‌نیوز، رسانه نزدیک به مهدی کروبی، روز یکشنبه، ۲۶ بهمن متن مصاحبه اخیر محمدحسین کروبی با نشریه تایمز لندن را منتشر کرده است که عنوان می‌کند حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، تلاشی برای رفع حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نمی‌کند.

محمدحسین کروبی در این مصاحبه اظهار داشت: «اگر روحانی واقعاً اراده‌ای برای رفع حصر داشت به یقین توان آن را دارد، همان‌گونه که در مذاکرات اتمی نیز از بسیاری از خط قرمز‌ها عبور کرد».

حسن روحانی در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات می‌تواند شرایطی را ظرف یک سال فراهم بیاورد که «نه تنها آنها که در حصر هستند آزاد شوند بلکه حتی کسانی هم که به خاطر مسائل سال ۸۸ در زندان هستند، آزاد شوند».

وی روز ۱۶ آذر سال جاری نیز که در جمع دانشجویان حضور یافته بود در واکنش به شعار دانشجویان برای رفع حصر رهبران اپوزیسیون ایران گفت که «راه ما و مسیر ما همانی است که از روز اول به شما وعده دادیم. عهد ما با شما شکستنی نیست».

با این حال فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی در اظهارات و بیانیه‌های ماه‌های اخیر خود می‌گویند که شرایط حصر دچار تغییری بنیادین نشده است، به‌طوری که محمدحسین کروبی در این مصاحبه نسبت به وخامت اوضاع جسمانی پدر خود هشدار داده است.

محمدحسین کروبی تاکید کرده که «شرایط نابسامان پدرش و فشارهایی که بر وی وارد می‌آید باعث شده است او سلامت خود را از دست بدهد» چنان‌چه در طول چهار سال گذشته چهار بار عمل جراحی داشته است.

وب‌سایت سحام‌نیوز روز دوشنبه نیز گزارشی از مراسمی به مناسبت چهارمین سالگرد حصر خانگی رهبران جنبش سبز ایران در شهر کلن منتشر کرده که در آن محمدتقی کروبی، یکی دیگر از فرزندان مهدی کروبی به انتقاد از حسن روحانی پرداخته است.

وی اظهار داشته‌است: «حصر باید با مردم در میان گذاشته شود و در جامعه توسط مردم پی‌گیری شود. گذر زمان ثابت کرده است که رایزنی پشت پرده با مقامات راه حل رفع حصر نیست. آقای روحانی موظف است در مقابل مردمی که از او حمایت کرده‌اند، متعهد باشد و دولت باید درباره موضوعات داخلی با مردم شفاف و صریح صحبت کند.»

پیش از این محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی گفته بود که رئیس جمهور در سکوت خبری، رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب و آزادی زندانیان سیاسی را دنبال می‌کند.

اما محمدتقی کروبی تاکید دارد که حسن روحانی از موضوعات داخلی، همچون رفع حصر «غافل مانده است».

در این مراسم عیسی سحرخیز، فعال سیاسی نیز که در تهران به‌سرمی‌برد از طریق اسکایپ سخنرانی کرد که او هم دولت روحانی را به عدم پی‌گیری مطالبات مردم متهم کرد.

وی اظهار داشت: «آقای روحانی دولتی تشکیل داده است که افراد کمی از این دولت، مطالبات مردم را دنبال می‌کنند. آقای روحانی باید دولتی یک‌دست تشکیل دهد که با خواسته‌های مردم رأی‌دهنده هم‌سو باشد. ما باید کسانی را که خواهان ادامه حصر هستند به مردم و جامعه معرفی کنیم تا امکان انتخاب مجدد آنها برای مجلس بعد منتفی باشد.»

به تازگی حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، گفته است که حسن روحانی موافق رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی نیست.

XS
SM
MD
LG