لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۴۳

مجمع روحانيون مبارز: روحانی با جلب نظر رهبری، مساله حصر را حل کند


مجمع روحانيون مبارز با صدور بيانيه ای به مناسبت سالگرد انقلاب در سال ۱۳۵۷، از حسن روحانی،‌رئيس جمهوری ایران خواسته است با جلب حمايت علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی مسأله حصر ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتايج انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ را به نحو اساسی حل کند.

به گزارش روز شنبه ۱۱ بهمن «کلمه»، وب سايت نزديک به ميرحسين موسوی در بيانيه مجمع روحانيون مبارز آمده است:«بجاست که جناب رئيس جمهور با جلب حمايت رهبری و هدايت ايشان مسأله حصر و نيز فشارهايی که بر بسياری از نيروها وارد می آيد و کدورت ها را بيشتر و زمينه ساز بدبينی های بيشتر می شود نيز به نحو اساسی حل کنند. »

مهدی کروبی، ميرحسين موسوی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی، از بهمن سال ۱۳۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حصر بسر می برند.

فعالان سياسی و نهادهای مدافع حقوق بشر تا کنون به حصر اين معترضان به نتيجه انتخابات سال ۱۳۸۸ اعتراض کرده اند و می گويند حصر اين افرادمبنايی قانونی ندارد. اين در حالی است که گفته می شود حصر اين افراد به دستور شورای عالی امنيت انجام شده است.

در همين زمينه،‌علی مطهری، نماينده مجلس از شورای عالی امنيت ملی خواسته بود که به وضعيت آقايان موسوی و کروبی و خانم رهنورد رسيدگی کرده و به حصر خانگی آنها پايان دهد.

اين در حالی است که «سحام نيوز» وب سايت نزديک به مهدی کروبی روز شنبه گزارش داده که به دستور حسن روحانی قرار است مساله بازداشت خانگی آقايان موسوی و کروبی و خانم رهنورد در دستور کار جلسه آينده شورای عالی امنيت ملی قرار گيرد.

«سحام نيوز» نوشته است پس از ۱۸ ماه از روی کار امدن حسن روحانی، وی نهايتا به موضوع حصر آقايان کروبی و موسوی و خانم رهنورد ورود کرده و با «اين اقدام عملی و علنی، گامی اساسی درجهت تحقق مهم‌ترين وعده انتخاباتی‌اش» برداشته است.

این درحالی است که سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، بدون نام بردن از گزارش «سحام نیوز» با تاکيد بر محرمانه بودن دستور نشست های شورای عالی امنيت ملی گفته است: تنها مرجع منتشر کننده مصوبات و تصميمات شورای عالی امنيت ملی دبيرخانه اين شورا است که بر اساس ضرورت در اين خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

«گذار» از فضای امنيتی

مجمع روحانيون در بخش ديگری از بيانيه خود از دولت حسن روحانی خواسته است تا تلاش بيشتری در راستای تغيير در فضای «امنيتی» در عرصه رسانه ها و دانشگاه ها انجام دهد.

در اين بيانيه آمده است:«دولت محترم بايد تلاش بيشتری را در تأمين نظر مردم و عملی شدن شعارهای خود برای گذر از فضای امنيتی به فضای امن و آزاد سياسی بخصوص در عرصه رسانهای و دانشگاهی و اجتماعی به خرج دهد. هر چند که همه ميدانيم در اين زمينه دولت موانع و مشکلاتی دارد و نيازمند همراهی و همکاری ديگر قوا و نهادهايی است که منشأ اثرند. »

در اين بيانيه همچنين در خصوص مساله مذاکرات هسته ای ايران با شش قدرت جهانی امده است:«خوشبختانه دولت مذاکرات هسته ای را با تدبير دنبال می‎کند و با اينکه در جستجوی راه حل برای مشکلاتی است که خواه ناخواه برای کشور و ملت ما ايجاد شده است بر اصول و ارزشها و نيز منافع ملی نيز پافشاری مي کند. »

مجمع روحانیون مبارز ابراز امیدواری کرده است که دولت حسن روحانی در راستای حل مساله هسته ای ایران « به صورتی که به نفع همه اطراف قضيه است بکوشد.»

XS
SM
MD
LG