لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۳۲

گروگان‌گیری در مالی، دست‌کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت


یکی از گروگان‌ها که مجروح شده همراه نیروهای امنیتی از هتل رادیسون بلو خارج می‌شود

با هجوم نیروهای امنیتی به هتل محل گروگان‌گیری در پایتخت مالی، و وارسی همه طبقات آن، هیچ گروگانی در اسارت مهاجمان نیست و گزارش مقام‌های رسمی کشته شدن دست‌کم ۲۰ تن را در این حادثه تأیید می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه جمعه، ۲۹ آبان به نقل از منابع رسمی در مالی گزارش داد که تمام مهمانان و خدمه هتل مجلل «رادیسون بلو» در شهر باماکو که به گروگان گرفته شده بودند، آزاد شده‌اند.

این گزارش آخرین آمار قربانیان این حادثه را به نقل از منابع رسمی ۲۰ تن عنوان کرده و تأکید می‌کند که شمار مهاجمان این واقعه گروگان‌گیری ​مشخص نیست.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز هم از قول یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد نوشته که «جسد ۱۲ نفر در زیرزمین هتل و جسد ۱۵ نفر دیگر نیز در طبقه دوم» دیده شده است.

خبرگزاری‌ها همچنین به نقل از مقام‌های رسمی سازمان ملل از کشته شدن دو مهاجم در درگیری با نیروهای امنیتی خبر داده‌اند، گرچه مشخص نیست که جسد آنها هم جزو دستکم ۲۰ جسد یافته شده در هتل هست یا نه.

رویترز به نقل از این نیروی حافظ صلح که حاضر به افشای نام خود نشده، نوشته است که نیروهای سازمان ملل و نیروهای مسئول کشور مالی همچنان به جست‌وجوی خود در هتل ادامه می‌دهند.

پیشتر خبرگزاری‌ها به نقل از آمادئو سانگو، سخنگوی وزارت امنیت مالی، نوشته بودند که به رغم آزاد شدن تمام گروگان‌ها، شماری از گروگان‌گیران همچنان مقاومت می‌کنند و با نیروهای امنیتی درگیر هستند.​

هتل رادیسون بلو از اقامتگاه‌های مجلل شهر باماکو محسوب می‌شود که در طول سال میزبان صدها مهمان خارجی‌ست.

گزارش‌های اولیه حکایت از آن داشت که حدود ۱۷۰ نفر از مهمانان و خدمه هتل که بیشتر آنها خارجی بودند، به گروگان گرفته شدند. در گزارش‌های اولیه هویت جفری دیودونه، از کارکنان پارلمان بلژیک، به عنوان یکی از قربانیان مشخص شده بود.

گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که گروه تندروی جهادی المرابطون به رهبری مختار بلمختار، از فرماندهان پیشین القاعده، مسئولیت این گروگان‌گیری را بر عهده گرفته است.

وزیر دفاع فرانسه به تلویزیون «شبکه یک» فرانسه گفته است که مختار بلمختار «می‌تواند» در پس این حمله باشد.

در میان گروگان‌های آزاده شده حادثه مالی، شش شهروند آمریکایی بودند که باراک اوباما، رئیس‌جمهور، در جریان آزادی آنها قرار گرفته است.

همچنین یک شهروند زن کانادایی که از سال ۲۰۱۱ در نقش مشاور با پارلمان منطقه فرانسوی‌زبان کبک همکاری می‌کرده در میان آزادشدگان است.

وزیر خارجه آلمان تأیید کرده که دو شهروند آلمان که در اسارت مهاجمان بودند، پس از آزادی در سلامت به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG