لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۲

بزرگترین موج اخراج در مایکروسافت: ۱۸ هزار نفر بیکار می‌شوند


شرکت مایکروسافت اعلام کرد تا یک سال آینده ۱۸ هزار نفر از کارمندانش را اخراج خواهد کرد. این بزرگترین برنامه حذف مشاغل از زمان تاسیس این شرکت در ۳۹ سال گذشته است.

روزنامه گاردین در گزارش روز پنج‌شنبه، ۲۶ نوشته است این تعدیل نیروی انسانی در شرکت مایکروسافت سه ماه پس از خرید شرکت فنلاندی نوکیا به ارزش ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و الحاق نیروی کار ۱۲ هزار نفره آن انجام می‌شود.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت هفته گذشته رئوس برنامه‌های آینده شرکت را اعلام کرد که گمانه‌زنی در مورد اخراج‌های وسیع را بدنبال داشت. با این حال تحلیلگران چنین رقمی را پیش بینی نمی‌کردند.

این کاهش نیرو که معادل ۱۴ درصد از نیروی کار ۱۲۷ هزار نفری مایکروسافت است ارزش سهام مایکروسافت را به بالاترین حد از سال ۲۰۰۰ تاکنون رساند.

اخراج‌ها عمدتا مربوط به الحاق نیروی کار شرکت فنلاندی نوکیا است که ۲۵ درصد به نیروی کار مایکروسافت اضافه کرده بود. بزرگترین تعدیل نیروی کار مایکروسافت سال ۲۰۰۹ و شامل پنج هزار و ۸۰۰ کارمند بود.

ساتیا نادلا روز پنج‌شنبه در یک نامه سرگشاده نوشت: «قول می‌دهم مراحل اجرایی این برنامه با دقت تمام و شفافیت کامل انجام شود.» او افزوده است که طی شش ماه آینده برای کارمندان اخراجی نامه ارسال می‌شود.

در همین حال، اسیفن الوپ، مدیرعامل سابق نوکیا و معاون بخش سخت‌افزار مایکروسافت، نامه‌ای طولانی و غیررسمی خطاب به کارمندان نوشته و تنها در پایان آن رسما اخراج وسیع مدیران، کارشناسان و کارگران را تایید کرده و نوشته است: «این تصمیم‌گیری برای مدیران دشوار بوده است. تلاش می‌کنیم با پرداخت مزایا از همکارانی که ما را ترک می‌کنند حمایت کنیم.»

اسیفن الوپ پس از کناره‌گیری از شرکت فنلاندی نوکیا و پیوستن به مایکروسافت، ۱۶ میلیون دلار از نوکیا دریافت کرد.

گاردین در ادامه می‌نویسد هنوز روشن نیست این اخراج‌ها در کدام واحد و کشور رخ خواهد داد. اما همین اندازه روشن است که اولین دور اخراج در سیاتل آمریکا و شامل هزار و ۳۵۰ نفر است.

شرکت نوکیا در زمان خریداری شدن توسط مایکروسافت، دارای ۱۳۰ سایت در ۵۰ کشور مختلف بود. حالا با انضمام این واحدها، مایکروسافت دارای ۷۱۷ واحد تجارتی و تولیدی در ۱۱۴ کشور است.

ساتیا نادلا که پنج ماه پیش به عنوان مدیرعامل مایکروسافت برگزیده شد دلیل این اخراج‌ها را جذب نوکیا در این شرکت بزرگ و با «هدف ساده کردن کار» اعلام کرد.

این مدیر ۴۶ ساله گفت: «باید یادآوری کنم که با حذف پست‌های مشابه در یک قسمت، امکان ایجاد فرصت شغلی در بخش‌های استراتژیک ایجاد می‌شود.»

اما وی جزییات این فرصت‌های شغلی را بیان نکرد. آقای نادلا با اشاره به کاستن از لایه‌های مدیریتی گفت: «نتیجه کلی این تغییرات، تیم‌های کاری کارآمد و قوی در سرتاسر مایکروسافت خواهد بود.»

این برنامه، طی شش ماه آینده بین یک میلیارد و ۲۰۰ تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد اشت.

خرید نوکیا در دوران مدیر املی استیو بالمر، دومین مدیرعامل مایکروسافت پس از بیل گیتز، تلاش برای حرکت به سوی ابزارهای همراه بود.

گاردین می‌نویسد ماه آوریل سال جاری ساتیا نادلا و استفن الوپ بر رشد بازارهای درحال ظهور تاکید کردند. آقای الوپ گفته بود: «بسیاری از مردم هرگز کامپیوتر شخصی ندارند و نخواهند داشت. با ابزار همراه، میلیاردها نفر برای اولین بار با مایکروسافت آشنا می‌شوند.»

ساتیا نادلا سومین مدیرعامل مایکروسافت نیز در نامه‌ای طولانی به اهمیت بایگانی‌های مجازی (کلاد کامپیوتینگ) و ابزارهای همراه تاکید کرده بود. بسیاری این نامه را پیش درآمد اخراج‌ها ارزیابی کردند، اما تحلیل‌گران رقم آن را تنها حدود ۶ هزار پیش‌بینی کرده بودند.

قرار است جزییات بیشتر این کاهش نیرو، روز ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر ماه) اعلام شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG