لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۶

ریانووستی: استانبول میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ است


استانبول فروردین سال جاری میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بود.
خبرگزاری فارس روز جمعه، ۲۲ دی، به نقل از خبرگزاری روسی ریانووستی نوشت که مکان مذاکرات آینده ایران با گروه کشورهای ۱+۵ درباره پرونده اتمی جمهوری اسلامی، شهر استانبول در ترکیه خواهد بود.

این گزارش که بر اساس گفته‌های یک منبع آگاه روسیه تهیه شده است، تاکید می‌کند که مذاکرات هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی در آخرین روزهای ماه ژانویه، ماه جاری، برگزار می‌شود، اما هنوز زمان دقیق مذاکرات مشخص نیست.

پیش از این سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، نیز زمان مذاکرات را ماه ژانویه اعلام کرده بود. با این حال مقامات جمهوری اسلامی ایران تا امروز در اظهارنظرهای خود از «غیرقطعی» بودن مکان مذاکرات سخن گفته‌اند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۱ دی، از تماس‌های متعدد میان معاونان سعید جلیلی و کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد گروه ۱+۵، در رابطه با زمان و مکان مذاکرات آینده خبر داد و گفت: «هرگاه توافق نهایی در خصوص زمان و مکان مذاکرات حاصل شود، به اطلاع خواهد رسید.»

در همین حال تاخیر در دستیابی به توافق میان ایران و گروه ۱+۵ برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، انتقاد مقامات روسیه را به دنبال داشته است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه، ۲۲ دی، نسبت به این مسئله هشدار داد و گفت که وقفه در ادامه مذاکرات طولانی شده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان پس از وقفه‌ای ۱۵ ماهه از فروردین امسال از سرگرفته شد که در آن زمان استانبول این مذاکرات را میزبانی کرد.

پس از آن شهرهای بغداد و مسکو میزبان این مذاکرات بودند و اکنون بار دیگر نام استانبول به میان آمده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG