لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۴۲

سیل در پاریس موزه لوور را به تعطیلی کشاند


در پی بارش شدید باران در سراسر اروپا، سطح آب رودخانه سن در شهر پاریس به بالاترین حد خود در سه دهه اخیر رسید و با سرریز شدن در کناره‌های رودخانه باعث تعطیلی موزه لوور و انتقال آثار هنری به انبارهای زیرزمینی این موزه شد.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه، ۱۴ خرداد، گزارش داد که به شهروندان پاریس هشدار داده شده است که از تردد در کناره‌های رودخانه سن خودداری کنند و چنان‌چه انتظار می‌رود سطح آب در کناره‌های رودخانه تا شش متر خواهد رسید.

این گزارش به مرگ یک نفر در جنوب پاریس اشاره دارد که در آب‌های خروشان سن غرق شده است.

همچنین در شهر زیمباخ ام این واقع در جنوب آلمان نیز یک نفر در پی جاری شدن سیل کشته شده است تا شمار قربانیان سیل در این کشور طی هفته جاری به ۱۰ نفر برسد.

در این حال سگولن رویال، وزیر اکولوژی توسعه پایدار و انرژی در دولت فرانسه، عنوان کرده که بیم آن می‌رود با فروکش کردن آب اجساد بیشتری در روستاهای این کشور پیدا شود.

برخی از شهرک‌ها و روستاهای مرکز فرانسه در روزهای اخیر شاهد سنگین‌ترین سیل طی یک قرن اخیر در این منطقه بوده‌اند، به‌ طوری که بیش از پنج هزار نفر از ساکنان آنها ناگزیر از ترک خانه‌های خود شده‌اند. همچنین آب و برق بیش از ۱۹ هزار خانه در این مناطق قطع شده است.

در پاریس نیز سیل‌بندهای اضطراری در کناره‌های رود سن قرار داده شده و فعالیت قطارهای حومه شهر که از کناره رودخانه می‌گذرند، به حالت تعلیق درآمده است.

در کناره رودخانه سن موزه‌های لوور و اورسی قرار دارند که اولی پربازدیدکننده‌ترین موزه جهان است و دومی نیز گرانبهاترین مجموعه آثار هنری امپرسیونیست را به نمایش می‌گذارد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که مسئولان موزه اورسی نیز خود را برای بدترین وضعیت آماده کرده‌اند، به‌ طوری که اغلب این آثار را به طبقه‌های بالاتر موزه انتقال داده‌اند.

پیش‌بینی سازمان‌های هواشناسی حکایت از ادامه بارش باران در فرانسه و آلمان طی ۲۴ ساعت آینده دارد.

XS
SM
MD
LG