لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۲

نشست کاترین اشتون و مدیران سیاسی ۱+۵ در آستانه مذاکرات اتمی


کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا

در آستانه دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و قدرت‌های جهانی، مدیران سیاسی کشورهای گروه ۱+۵ روز جمعه، ۱۶ آبان نشستی را در شهر وین برگزار کردند.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گزارش داد که در این نشست هماهنگی کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور دارد، اما نمایندگان ایران در آن غایب هستند.

آقای لوکاشویچ همچنین گفته است که مذاکرات اصلی میان ایران و ۱+۵ روز سه‌شنبه، ۲۰ آبان در مسقط، پایتخت عمان برگزار خواهد شد.

این گزارش با سخنان سرگئی ریابکوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی نیز همراه است که تاکید دارد «شانس دستیابی به تصمیم در گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ در حال افزایش است».

وی اظهار داشت: «همه علائمی که از تهران، واشینگتن و پایتخت‌های اروپایی دریافت می‌کنیم، اجازه می‌دهد که تصور کنیم اگر حتی ماجرا به سرانجام کامل نرسد، باز شانس دستیابی به تصمیمات عمده در روزهای پیش روی و تا روز سوم آذر در حال افزایش است.»

به گفته آقای ریابکوف، روسیه اطمینان دارد که تمایل سیاسی برای دستیابی به توافق هسته‌ای وجود دارد، اما مسئله این است که آیا چنین تمایلی آن‌قدر هست که بتوان شکاف موجود میان دیدگاه‌های طرفین را از بین برد یا نه.

در همین حال خبرگزاری اینترفکس نیز به نقل از مقامات اتحادیه اروپا، گزارش‌ها پیرامون برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در عمان را تایید کرده است.

بر این اساس، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روزهای یک‌شنبه و دوشنبه، ۱۸ و ۱۹ آبان با کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه و جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار خواهد داشت و روز سه‌شنبه، ۲۰ آبان نیز مذاکرات ایران و ۱+۵ در مسقط برگزار می‌شود.

پیش از این وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده بود که به تمدید مذاکرات فکر نمی‌کند و دستیابی به توافق پس از ضرب الاجل سوم آذر «بسیار دشوار» خواهد بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG