لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۵

گزارشگران بدون مرز: ایران همچنان زندان بزرگ فعالان رسانه‌ای است


گزارشگران بدون مرز می‌گوید که از زمان پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال گذشته ۲۵ روزنامه‌نگار بازداشت و ۱۴ رسانه نیز توقیف موقت یا دائم شده‌اند.
گزارشگران بدون مرز در ارزیابی خود از وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در ایران اعلام کرد که یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، هنوز هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این عرصه رخ نداده و ایران همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

بیانیه این سازمان که روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد منتشر شده است، حسن روحانی را به تحقق وعده‌های انتخاباتی خود فرامی‌خواند و تاکید می‌کند که در دوران ریاست جمهوری او هنوز «موج بازداشت فعالان رسانه‌ای ادامه دارد».

در این بیانیه عنوان می‌شود که هم‌اکنون ۵۸ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند که ۲۵ تن از آنان در فاصله یک سال گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند. در عین حال که ۱۴ رسانه نیز از زمان پیروزی آقای روحانی در انتخابات سال گذشته به شکل موقت یا دائم توقیف شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز سپس از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه ای نام می‌برد که در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸ بازداشت شده‌اند و همچنان در زندان به‌سرمی‌برند، چهره‌هایی مانند کیوان صمیمی، احمد زیدآبادی، بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، مهدی محمودیان، سعید متین‌پور، حشمت‌الله طبرزدی، محمد داوری، سخی ریگی و حسین رونقی مالکی که به ۶ تا ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران پیش از این نیز در اواخر آبان سال گذشته، ۱۰۰ روز پس از شکل‌گیری دولت حسن روحانی، گزارشی منتشر کرد که در آن تاکید می‌شد علی‌رغم وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی هیچ گشایشی در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی صورت نگرفته است.

حسن روحانی به‌تازگی در کنفرانسی خبری بار دیگر تاکید کرد که همچنان به وعده‌های خود پایبند است و مواردی مانند بازداشت صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد و ماهنامه تجارت فردا، را پی‌گیری می‌کند.

با این حال سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که «آزارهای قضایی زنجیره‌ای» روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران ادامه دارد که بازداشت سراج‌الدین میردامادی و مهناز محمدی و نیز بازجویی نرگس محمدی از نمونه‌های آن است.

گزارشگران بدون مرز در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴، رتبه ۱۷۳ را از میان ۱۸۰ کشور جهان به ایران داده است.
XS
SM
MD
LG