لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۸

مذاکرات ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه ناکام ماند


آستانه، پایتخت قزاقستان؛ محل مذاکرات صلح سوریه

مقامات روسیه می‌گویند که مذاکرات این کشور با ایران و ترکیه بر سر ایجاد مناطق امن در سوریه بی‌حاصل مانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الکساندر لاورنتیف مسئول هیات روسیه در مذاکرات شهر آستانه قزاقستان روز چهارشنبه ۱۴ تیر گفت که علی‌رغم «توافقات اساسی» بر سر ایجاد چهار منطقه امن در سوریه، هنوز جمع‌بندی و توافق نهایی در رابطه با چگونگی آن صورت نگرفته است.

مسکو و تهران که در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کنند دو ماه قبل اعلام کردند که با هدف پایان دادن به این جنگ شش ساله بر سر ایجاد چهار «منطقه کاهش تنش» در سوریه به توافق رسیده‌اند.

به دنبال این توافق برای چند هفته‌ای از شدت درگیری‌ها کاسته شد، اما در روزهای اخیر بار دیگر جنگ در برحی مناطق سوریه شدت یافته است. در این حال ایران، روسیه و ترکیه تلاش می‌کنند مرزهای چهار منطقه امن را مشخص و تعیین کنند که نظارت بر هر کدام این مناطق با کدام یک از آنهاست.

لاورنتیف در این رابطه اظهار داشت: «ما هنوز به طور کامل مناطق کاهش تنش را ایجاد نکرده‌ایم، اگرچه این مناطق عملا برقرار هستند.»

وی سپس عنوان کرد که هنوز توافق قطعی درباره این مسئله نشده که کدام یکی از نیروها مسئول نظارت بر کدام منطقه است.

در این حال خبرگزاری‌های روسی گزارش داده‌اند که کارگروه ویژه‌ای متشکل از نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه تعیین شده تا ماه آینده نشستی را در تهران با هدف دستیابی به توافق بر سر مسائل مورد اختلاف برگزار کنند.

مقامات روسیه پیش از این ابراز امیدواری کرده بودند که سند نهایی این توافق در روز چهارشنبه امضا شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG