لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۹

نیروهای نظامی روسیه «احتمالا در مناطق کاهش تنش سوریه مستقر می شوند»


شهر سوری عزاز درمرز با ترکیه (عکس از آرشیو)

الکساندر لاورنتیف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، روز سه شنبه گفته است که دو تا سه هفته پس از نهایی کردن توافق با ایران و ترکیه بر سر مناطق «کاهش تنش»، احتمالا نیروهای پلیس نظامی روسیه در این مناطق مستقر خواهند شد.

به گزارش رویترز، الکساندر لاورنتیف ابراز امیدورای کرده است که سند نهایی این توافق در روز چهارشنبه بین روسیه،ایران و ترکیه در «آستانه»، پایتخت قزاقستان امضا شود.

طبق این گزارش، روسیه، ایران و ترکیه در دور گذشته مذاکرات در ماه مه در «آستانه» بر سر تشکیل مناطق «کاهش تنش» به توافق رسیدند، اما ادامه مذاکرات در این باره به دلیل مشخص نبودن برخی از جزییات به تعویق افتاده بود.

روسیه و ایران از حکومت بشار اسد حمایت می کنند این در حالی است که ترکیه نیز از شماری از گروه های مخالف حکومت سوریه حمایت می کند.

رویترز می گوید، از زمانی که موضوع توافق بر سر مناطق «کاهش تنش» مطرح شد، استان ادلب درشمال غربی سوریه آرام بود است. اما این در حالی است که مناطقی چون غوطه شرقی در دمشق و شهر درعا در جنوب غربی سوریه شاهد درگیری نیروهای دولتی و مخالفان بوده است.

الکساندر لاورنتیف به خبرنگاران گفته است: مسکو و شرکایش همچنان در حال مذاکره بر سر جزییات در خصوص دو منطقه ادلب و محدوده جنوبی هستند، اما در خصوص مرزهای دو منطقه امن دیگر در استان حما و نزدیکی دمشق به توافق رسیده اند.

نماینده رییس جمهوری روسیه در امور سوریه تصریح کرده است: به طور کلی (این توافق) زمینه ساز حضور پلیس نظامی روسیه در مناطق امن خواهد بود، البته هنوز این توافقنامه امضا نشده است.

وی اضافه کرده است: هرزمان که اسناد توافق مناطق امن امضا شود، اقدامات واقعی برای استقرار نیروها طی دو تا سه هفته انجام خواهد شد.

هم اکنون دور پنجم مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» در حال برگزاری است.

علاوه برهیات های دولت سوریه و مخالفان حکومت بشار اسد، هیات هایی از کشورهای روسیه، ایران و ترکیه نیز در مذاکرات «آستانه» حضور دارند.

علاوه بر مذاکرات صلح در «آستانه»، طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه همزمان مذاکراتی را نیز در ژنو برگزار کرده اند. هیچ کدام از مذاکرات صلح در آستانه و ژنو تاکنون به آتش‌بسی فراگیر و پایدار در سوریه منجر نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG