لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۳

ارتش سوریه آتش بس پنج روزه در مناطق جنوبی این کشور اعلام کرد


نیروهای دولتی سوریه(عکس از آرشیو)

ارتش سوریه گفته است در آستانه برگزاری مذاکرات صلح و برای حمایت از این تلاش ها به طور موقت در مناطق جنوبی این کشور اعلام آتش بس کرده است.

به گزارش روز دوشنبه آسوشیتدپرس، در حالی ارتش سوریه این خبر را اعلام کرده است که پیشتر یک گروه اصلی از مخالفان حکومت بشار اسد در جنوب این کشور اعلام کرده بود، به دلیل نقض مکرر آتش بس توسط نیروهای دولتی در مذاکرات صلح در آستانه، پایتخت قزاقستان، شرکت نمی کند.

طبق این گزارش، طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه همزمان با گفت و گوهای صلح ژنو تاکنون چهار دور مذاکره را در آستانه برگزار کرده اند. هیچ کدام از مذاکرات صلح در آستانه و ژنو تاکنون به آتش‌بسی فراگیر و پایدار منجر نشده است.‎

در ماه «مه» در چارچوب طرحی با عنوان «کاهش درگیری» آتش بسی برقرار شد. اما این آتش بس به طور مکرر نقض شده است.

ارتش سوریه در این بیانیه اعلام کرده است، در راستای حمایت از تلاش های صلح و آشتی ملی در این کشور، این آتش بس تا روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است هیات های مختلف به همراه نماینده از سازمان ملل و شماری از دیپلمات ها روز سه شنبه در آستانه دیدار کنند.

علاوه برهیات های دولت سوریه و مخالفان حکومت بشار اسد، نمایندگانی از کشورهای روسیه، ایران و ترکیه نیز در آستانه حضور دارند.

در همین زمینه، حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه ایران در راس هیات روز دوشنبه وارد آستانه شده است.

در همین حال، گزارش ها حاکی است ساعاتی پس از اعلام آتش بس هواپیماهای ارتش سوریه مواضع مخالفان را در نزدیکی شهر درعا بمباران کرده اند.

رویترز گزارش داده است برخی از گروه های مخالف حکومت بشار اسد در دور پنجم مذاکرات آستانه حضور ندارند. چرا که می گویند، روسیه تمایلی به پایان دادن به حملات هوایی علیه مواضع گروه های مخالف از خود نشان نداده و نیروهای دولتی و شبه نظامیان وابسته به ایران را وادار به رعایت آتش بس ها نمی کند.

صهیب الرحیل، یک سخنگوی «لوای الفرقان» به رویترز گفته است: این آتش بس تلاشی از جانب روسیه و حکومت سوریه برای بازگردان مخالفان به میز مذاکره در آستانه است.

ایسام الرایاس، یک سخنگوی «جبهه جنوبی» وابسته به ارتش آزاد سوریه نیز به رویترز گفته است: مخالفان اعتمادی ندارند که ارتش سوریه این آتش بس را رعایت کند یا این که روسیه حاضر باشد نیروهای دولت را وادار به چنین کاری بکند.

وی اضافه کرده است: همان زمان که این آتش بس اعلام شد ما ابراز تردید کردیم و می دانستیم این آتش بس با آتش بس های قبلی فرقی نخواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG