لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۰

«نیروهای دموکراتیک سوریه» وارد جنوب رقه شدند


شبه‌نظامیان کرد و عربِ درگیر با داعش، رو یک‌شنبه از «تجدید قوا» و پیوستن هزار نیروی تازه‌نفس به جبهه‌های شرق و غرب رقه خبر دادند

«نیروهای دموکراتیک سوریه»، شبه‌نظامیان مورد حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا در جریان نبرد علیه گروه «حکومت اسلامی»، موفق شده‌اند از سمت جنوب رقه، وارد این شهر شوند. رقه، مهم‌ترین منطقه شهری تحت کنترل داعش در سوریه است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه ۱۱ تیر ماه گزارش داده است که شبه‌نظامیان عمدتا کـُرد در گروه «نیروهای دموکراتیک» از رود فرات گذشته، از بخش جنوبی رقه، وارد این شهر شده‌اند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

رامی عبدالرحمن، مدیر «دیدبان حقوق بشر سوریه» گفته‌است این «نخستین بار است» که شبه‌نظامیان مورد حمایت ائتلاف به جنوب رقه رسیده و نیز موفق شده‌اند «بازار الهال را به کنترل خود درآورند».

​به گفته این سازمان ناظر بر جنگ داخلی سوریه، شماری از شبه‌نظامیان «ن.د.س» از شمال، و شماری نیز در جنوب حملات به مواضع داعش را آغاز کرده بودند. آن‌ها در روزهای گذشته با بستن مسیر جنوبی رقه، توانستند محاصره داعش در این شهر را کامل کنند.

شبه‌نظامیان کرد و عربِ درگیر با داعش، رو یک‌شنبه از «تجدید قوا» و پیوستن هزار نیروی تازه‌نفس به جبهه‌های شرق و غرب رقه خبر دادند.

عملیات مستقیم در رقه برای آزادسازی این شهر نزدیک به یک ماه است که جریان دارد. به گفته «دیدبان حقوق بشر سوریه» بیش از ۲۰۰ غیرنظامی طی این مدت، به‌دلیل حملات هوایی ائتلاف، جان خود را از دست داده‌اند.

گفته می‌شود آزادسازی رقه در سوریه و موصل در عراق، ضربه سختی به گروه موسوم به حکومت اسلامی وارد خواهد کرد. این دو شهر ِ بزرگ و پرجمعیت، در جریان پیش‌روی‌های گسترده «داعش» در سال‌ ۲۰۱۴، به تصرف این گروه درآمد.

نفرات داعش همچنان در مناطقی دیگر از سوریه حضور دارند و بخشی از مناطق مرزی تحت کنترل آن‌ها نیز به‌تازگی به کنترل نیروهای مسلح عراق درآمده‌است.

با این همه اکنون حضور چهارساله آن‌ها در استان حلب سوریه پایان یافته و سخنگوی نیروهای مشترک نظامی عراق نیز روز شنبه اعلام کرد بازپس‌گیری موصل به‌زودی رسما اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG