لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۴

نیروهای مسلح عراق: پیروزی در موصل به‌زودی به‌طور رسمی اعلام می‌شود


به گفته سخنگوی نیروهای مسلح عراق برای خروج هزاران غیرنظامی باقی‌مانده در موصل، «مسیرهای امنی» گشوده شده‌است

سخنگوی نیروهای مسلح عراق می‌گوید برای خروج شبه‌نظامیان باقی‌مانده در چند محله تحت تسلط «داعش» در موصل، مسیر امن گشوده شده است و «پیروزی در غرب موصل، به‌زودی، به‌طور رسمی اعلام خواهد شد».

نبرد برای بازپس‌گیری موصل، مهم‌ترین شهر عراق در تصرف گروه موسوم به حکومت اسلامی، توسط نیروهای نظامی، پیش‌مرگه‌های کرد و شبه‌نظامیان هوادار دولت، با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا، از مهر ماه سال گذشته آغاز شده و اکنون در مناطقی محدود در غرب شهر ادامه دارد.

یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مشترک عراق، دهم تیر ماه گفته است ده‌ها تن از نفرات باقی‌مانده از گروه «داعش» طی روزهای گذشته، در جریان آخرین نبردها در غرب موصل، کشته شده‌اند.

آقای رسول به شبکه دولتی تلویزیون عراق گفت «نیروهای مسلح عراق در حال پیش‌روی در شهر قدیم [موصل] هستند» و داعش «تنها چند محله مسکونی را در کنترل دارد».

او افزوده است «پیروزی در غرب [شهر موصل] به‌زودی رسما اعلام خواهد شد».

به گفته این سخنگوی نیروهای مسلح عراق برای خروج هزاران غیرنظامی باقی‌مانده در این محلات، مسیرهای امنی گشوده شده‌است.

محله‌های نه‌چندان وسیع باقی‌مانده در کنترل داعش، محل سکونت شمار زیادی از غیرنظامیان موصل هستند. شاهدان طی دو روز اخیر به رسانه‌های خبری گفته‌اند، صدها غیرنظامی در حال فرار از شهر هستند؛ سازمان ملل نیز، با اشاره به تشدید واپسین نبردها، گفته است جان غیرنظامیان «در خطر بزرگ‌تری» قرار گرفته است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، سه روز پیش از این گفته بود نیروهای عراقی به تعقیب شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی ادامه می‌دهند «تا آنها را کشته یا دستگیر کنند، تا نفر آخرشان».

ارتش عراق احتمال داده است، که نفرات داعش در محاصره، «تا آخرین نفر» به مبارزه ادامه دهند. محمد التمیم، یکی از فرماندهان عراقی هفته پیش گفته بود آن‌ها «تسلیم نمی‌شوند» و «در نتیجه اگر کشته نشوند، آخرین گزینه‌ای که دارند منفجر کردن خودشان است».

علاوه بر موصل، نبرد شبه‌نظامیان عمدتا کـرد سوری، برای بازپس‌گیری رقه نیز، با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا، ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران گزارش داده‌است که گروه داعش در حال حاضر ۶۰ درصد از سرزمین‌های تحت کنترل خود و ۸۰ درصد از درآمدش را از دست داده‌ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG