لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۴

ترکیه ممنوعیت استفاده از روسری در ارتش سکولار این کشور را لغو کرد تا بدین ترتیب آخرین نهاد حکومتی ترکیه که همچنان به کارکنان زن خود اجازه استفاده از روسری را نمی‌داد، مشمول تغییراتی قرار بگیرد که ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان در جست‌وجوی آن است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه چهارم اسفند به نقل از رسانه‌های دولتی ترکیه گزارش داد که فرمان لغو ممنوعیت حجاب در نیروهای نظامی این کشور را وزارت دفاع صادر کرده و این فرمان شامل افسران زن می‌شود که در ستادهای فرماندهی و بخش‌های اداری ارتش مشغول به خدمت هستند.

بر اساس این فرمان زنان مجازند زیر کلاه‌های خود روسری داشته باشند منتهی به شرط آن که روسری‌ها همرنگ یونیفرم آنها باشد و چهره‌شان را هم نپوشاند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که این فرمان از لحظه انتشار آن در روزنامه‌های رسمی ترکیه لازم الاجراست و شامل دانشجویان دانشکده‌های افسری نیز می‌شود، اما مشخص نیست آیا در جریان عملیات‌های نظامی هم می‌تواند اجرا شود یا نه.

حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، مدت‌هاست که به دنبال رفع ممنوعیت حجاب در نهادهای حکومتی و دولتی این کشور است و این مدت توانسته بود که این ممنوعیت را در موسسات آموزشی، سیاسی و پلیس لغو کند.

گزارش خبرگزاری فرانسه اظهارات بن علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، در جمع خبرنگاران را نیز بازتاب داده که تاکید کرده باور دارد رفع این ممنوعیت اقدامی «بسیار مثبت» است.

ارتش ترکیه به طور تاریخی همواره آخرین سنگر سکولاریسم در ترکیه به شمار آمده و مقابل شکل‌گیری حکومت اسلام‌گرایان ایستاده است اما با رخدادهای سیاسی چند سال اخیر در ترکیه و به ویژه کودتای نافرجام اخیر در این کشور، کنترل ارتش بیش از هر زمانی به دست رجب طیب اردوغان و حزب او افتاده است که به اسلام‌گرایی شهرت دارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG