لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۵۲

دو انفجار در شهر حمص دست‌کم ۴۶ کشته بر جای گذاشت


بمب‌گذاری‌های روز یکشنبه در شهر حمص از نظر شمار قربانیان آن در یک سال و نیم اخیر بی‌سابقه بوده و در طول پنج سال جنگ داخلی سوریه نیز تنها یک حمله را می‌توان سراغ گرفت که از آن مرگبارتر بوده است

انفجار دو خودروی بمب‌گذاری‌شده در شهر حمص سوریه دست‌کم ۴۶ کشته بر جای گذاشت، رخدادی که از آن به عنوان یکی از خونین‌ترین حملاتی از این دست در شهر حمص طی پنج سال جنگ داخلی سوریه نام برده شده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه، دوم اسفند به نقل از گروه ناظر حقوق بشر در سوریه گزارش داد، این انفجارها که در مرکز شهر حمص، منطقه زهرا، رخ داده دست‌کم ۱۰۰ مجروح نیز بر جای گذاشته است.

گزارش این خبرگزاری به تصاویر مربوط به این رخداد اشاره دارد که از شبکه‌های تلویزیونی هوادار حکومت سوریه پخش می‌شود و در آن جنازه‌های سوخته، خودروهایی که در آتش می‌سوزند و ویرانی‌های ناشی از این انفجارها نشان داده می‌شود.

شبکه‌های تلویزیونی سوریه همچنین سخنان طلال برازی، فرماندار حمص، را بازتاب داده‌اند که شمار قربانیان این حملات را ۳۲ نفر اعلام کرده اما آماری که گروه ناظر حقوق بشر در سوریه ارائه داده شمار قربانیان را دست‌کم ۱۴ نفر بیشتر عنوان می‌کند.

شهر حمص تقریبا به‌طور کامل در اختیار نیروهای حکومت سوریه است و در ماه‌های اخیر نیز هدف بمب‌گذاری‌های متعدد بوده، اما هیچ‌کدام شدت حملات امروز را نداشته است.

از جمله این حملات می‌توان به بمب‌گذاری ماه گذشته در این شهر اشاره کرد که ۲۴ کشته بر جای گذاشت و گروه موسوم به «حکومت اسلامی» نیز مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

به گفته رامی عبدالرحمان، رئیس گروه ناظر حقوق بشر در سوریه، بمب‌گذاری‌های روز یکشنبه در شهر حمص از نظر شمار قربانیان آن در یک سال و نیم اخیر بی‌سابقه بوده و در طول پنج سال جنگ داخلی سوریه نیز تنها یک حمله را می‌توان سراغ گرفت که از آن مرگبارتر بوده است.

این حملات در میانه تلاش‌های بین‌المللی برای اعلام آتش‌بس در سوریه انجام شده است در حالی که مخالفان بشار اسد گفته‌اند که در ازای دریافت تضمین در مورد توقف حملات دولت و متحدانش، حاضر به پذیرش آتش‌بس هستند.

بشار اسد نیز می‌گوید که او آماده پذیرش آتش‌بس است به شرط آن که گروه‌های به گفته او «تروریستی» از آن به سود خود استفاده نکنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG