لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۰۹

صالحی دیدار با وزیر انرژی آمریکا در عمان را تایید کرد


علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران , ارنست مونیز، وزیر انرژی ایالات متحده

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گزارش‌ها درباره دیدار «محرمانه» و اعلام‌نشده خود با ارنست مونیز، وزیر انرژی ایالات متحده، را تایید کرد. به گفته این مقام، این دیدار ماه گذشته در کشور عمان انجام شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیمای ایران روز پنج‌شنبه، ۱۹ آذر، گفت‌وگوی کوتاهی را با آقای صالحی منتشر کرده که در آن عنوان می‌شود این دیدار «در خصوص رفع موانع اجرای توافق هسته‌ای» انجام شده است.

روزنامه آمریکایی وال‌ استریت جورنال روز سه‌شنبه این هفته، ۱۷ آذرماه، گزارش داده بود که ایران در حال رایزنی با شش قدرت جهانی برای انتقال ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی خود به خارج از کشور است و در این راستا هفته اول ماه نوامبر (اواسط آبان) دیداری نیز میان علی‌اکبر صالحی و ارنست مونیز انجام شده که اخبار آن منتشر نشده است.

این روزنامه دیدار دو مقام ایرانی و آمریکایی در یک کشور عربی را «محرمانه و پنهانی» توصیف کرده است.

این گزارش می‌گوید که آمریکا به ایران در انتقال ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی خود به کشور قزاقستان در آسیای مرکزی کمک می‌کند تا بدین ترتیب راه برای اجرای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای تهران هموار شود.

علی‌اکبر صالحی اما در گفت‌وگوی خود با باشگاه خبرنگاران جوان بحث انتقال اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی ایران به قزاقستان را تایید نمی‌کند، اما اشاره می‌کند که «ما برای ارسال ضایعات سوخت با تعدادی از کشورها در حال گفت‌وگو هستیم.»

بیشتر ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۵ درصد غنا دارند که ایران در چارچوب توافق هسته‌ای موظف به کاهش آن شده است. اما ایران در عین حال چندین کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی نیز در اختیار دارد که باید این ذخایر به صفر برسند.

وال‌ استریت جورنال می‌نویسد که با انتقال این ذخایر اورانیوم به کشوری مانند قزاقستان که روابط نزدیکی با واشینگتن و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد، اطمینان بیشتری در اجرای توافق هسته‌ای حاصل می‌آید.

برنامه هسته‌ای قزاقستان نیز مانند ایران و بسیاری از کشورهای دیگر تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که همین مسئله باعث می‌شود برگرداندن مخفیانه این اورانیوم به تهران دشوار باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG