لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۰

آسوشیتدپرس: انتظار نمی‌رود اوباما حمله هوایی قريب‌الوقوع به عراق را تایید کند


خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکا گزارش داد که انتظار نمی‌رود باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، گزینه حمله هوایی به عراق را تایید کند چرا که این گزینه در شرایط کنونی، کارآمد نخواهد بود.

به گفته این منابع، اهداف مشخص چندانی وجود ندارد که بتوان با حملات هوایی آنها را درهم‌کوبید و مانع پیشروی‌های سریع گروه داعش، دولت اسلامی عراق و شام، شد که همین امر باعث می‌شود آقای اوباما از گزینه حمله نظامی احتمالا صرف‌نظر کند.

با این حال آسوشیتدپرس تاکید می‌کند که دولت آمریکا هنوز موضوع حمله هوایی را به‌طور رسمی رد نکرده، به‌ویژه اگر هدف‌های مهمی پیدا شود که باید مورد هجوم قرار بگیرند.

باراک اوباما در روزهای اخیر به کنگره آمریکا اطلاع داده است که ۲۷۵ سرباز ارتش را به منظور حفاظت از سفارتخانه ایالات متحده در بغداد و کارکنان آن به عراق و کشورهای اطراف اعزام می‌کند.

در همین راستا نیز کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد اطلاعات مربوط به این ماجرا را در اختیار رهبران کنگره قرار دهد.

آسوشیتدپرس در ادامه عنوان می‌کند که دولت آمریکا در حال بررسی گزینه اعزام گروه اندکی از نیروهای ویژه به عراق است که نیروهای امنیتی عراق را آموزش بدهند.

در عین حال مقامات آمریکا به فکر راه‌هایی هستند که بتوان از طریق آن اطلاعات جاسوسی بیشتری در اختیار نیروهای عراق گذاشت.

اما ورای این موارد، دولت اوباما تلاش می‌کند با فشار به نوری مالکی، نخست وزیر عراق، او را قانع کند که دولت شیعه آن دربرگیرنده دیگر گروه‌ها نیز باشند. آقای اوباما هفته پیش تاکید کرده بود اقدامات نظامی کوتاه مدت آمریکا در عراق موفق نخواهد بود مگر آن که این اقدامات همراه با تغییرات سیاسی در بغداد باشد.

عراق در روزهای اخیر شاهد شدت یافتن جنگ‌های فرقه‌ای و پیشروی‌های سریع شبه‌نظامیان داعش است که شمال کشور را به تصرف خود درآورده‌اند و به بغداد نزدیک می‌شوند.

در این میان آمریکا اعلام کرده که آماده مذاکره با ایران برای حل بحران عراق و متوقف کردن نیروهای داعش است. ایران و آمریکا، گروه داعش را تروریست می‌نامند و اقدامات آن را محکوم کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG